Köpek sahiplenecekler, uzun kulaklı köpek ırkları hangileri merak ediyor. Kendilerine has görüntüleri ile bir adım öne çıkan bu köpekler, birçok insanın favorisi oluyor. Peki, uzun kulaklı köpekler hangileri?

Uzun Kulaklı Köpek Irkları

 Uzun Kulaklı Köpek Irkları

Uzun kulaklı köpek ırkları şu şekilde sıralanabilir:

1. Bloodhound Köpek Irkı

En ünlü uzun kulaklı köpek cinsidir. Bu sevecen ve sadık cins, Orta Çağ’dan bu yana varlığını sürdürüyor. Bu köpekler kulak enfeksiyonlarına karşı eğilimlidir. Bundan dolayı düzenli olarak köpek kulak bakım ürünleri kullanılarak kulakları temizlenmelidir.

2. Afgan Tazısı Köpek Irkı

Afganistan’a özgü olan bu köpeklerin tarihçesi hakkında pek bir bilgi bulunmaz. Uzun kulakları, onların en ayırt edici özelliği olmaktadır. Son derece hareketli bir köpektir. Bundan dolayı, dışarı çıkacağı zaman muhakkak köpek tasması kullanılmalıdır.

3. Amerikan Cocker Spaniel Köpek Irkı

Uzun kulaklı köpek ırkları arasında bir diğeri de Amerikan Cocker Spaniel köpek cinsi oluyor. Mutlu mizacı, çocuk dostu kişiliği ile öne çıkıyor. Popüler bir evcil hayvan olan Amerikan Cocker Spaniel köpekler, düzenli tüy bakımı gerektirir. Kaliteli köpek mamaları ile beslenmelidir.

4. Basset Hound Köpek Irkı

Uzun kulaklı köpek ırkları listesinde bulunan Basset Hound, tüm dünyada sıklıkla tercih edilen cinslerden biridir. Olağanüstü görünümlü kulaklarıyla olduğu kadar aynı zamanda hoş doğası ve karakteriyle de bilinmektedir.

Sevimli, eğlenceli ve uyumlu bir köpek ırkıdır. Biraz inatçı bir cinstir. Bundan dolayı mutlaka eğitilmesi gerekmektedir. Koku alma yeteneği oldukça gelişmiştir. Tüylerinin sık olarak bakıma gereksinimi yoktur. Protein yönünden zengin olan mamalarla beslenmelidir.

5. Beagle Köpek Irkı

Dünyanın en popüler köpek ırkları arasındadır. Kaygısız tavırları, çevrelerine kolay bir şekilde uyum sağlamaları, sadık olmaları gibi nedenlerden ötürü çoğu insanın favori evcil hayvanı olmuştur. Uzun, sevimli kulakları ile dikkat çeken ırk, az bakım gerektiren cinslerden biridir. Kaliteli köpek mamaları ile beslenmesine özen gösterilmelidir.

6. Treeing Walker Coonhound Köpek Irkı

Uzun kulaklı köpek ırkları Treeing Walker Coonhound ile devam ediyor. Uzun kulaklar Coonhound ırkları arasında yaygın bir özelliktir. Zeki bir cinstir. Eğitime hızlı şekilde yanıt verir. Çok tüy dökmez. Sık olarak havlayabilir. Bundan dolayı eğitilmesi şarttır.

7. Havanese Köpek Irkı

Küçük bir köpek ırkıdır. Kendine özel uzun kulakları, ipeksi tüyleri ile farkını ortaya koyar. Tüyleri düzenli tımar gerektirir. Aksi durumda tüy sağlığı kolayca bozulabilir. Aynı zamanda tüy sağlığını destekleyen köpek mamaları yemelidir. Hareketli, eğlenceli ve uyumlu bir köpektir. Hipoalerjeniktir. Bu sebeple de alerjiye yatkın olanların favorisidir.

8. Lhasa Apso Köpek Irkı

Uzun kulaklı köpek ırkları listesinde bulunan Lhasa Apso, yaklaşık 2500 sene evvel Tibet’te ortaya çıktı. Kulakları tüyleriyle birleşik bir görüntü sunar. Tüy bakımı bu köpeklerde oldukça önemlidir. Rutin fırçalama gereksinimi vardır. 6-8 haftada bir köpek şampuanları kullanılarak banyo yaptırılmalıdır. Çok fazla tüy dökmezler.

9. Weimaraner Köpek Irkı

Büyüleyici gözleri, uzun kulakları ve zarif duruşu ile bilinen bir köpek cinsidir. Av köpeği olarak yetiştirilse de günümüzde evcil hayvan olarak tercih edilmektedir. Atletik ve enerjik bir köpektir. Bu sebeple beslenmesine çok dikkat edilmelidir. Yeteri kadar egzersiz yapması önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir