Toyger kedi ırkı, sevimli halleri ve sakinliği ile bir adım öne çıkan kedilerden biridir. Çocuklarla ve diğer kedilerle de arası çok iyi olan Toyger, popüler bir evcil hayvandır.

Toyger Kedi Irkı Tarihçesi

Toyger Kedi Irkı

Toyger nispeten yeni bir kedi türüdür. Olabildiğince minyatür bir kaplana benzeyen bir kedi arayışından doğar. Kaplanların karakteristik çizgilerini anımsatan desenlerle çeşitli ırkların melezlenmesinden ortaya çıkan bir kedidir. 80’lerde Kaliforniyalı yetiştirici Judy Sugden, yeni bir kedi cinsinde bu özellikleri tanımlamakla ilgilendi. Bu benzerlikler bulunduktan sonra Toyger, Avustralya ve Büyük Britanya gibi dünyanın diğer bölgelerine ihraç edilmeye başlandı. Cins resmi olarak 2006 senesinde tanındı.

Toyger Kedi Irkı Özellikleri

Yeni tanınan bir kedi cinsidir. Uzun bacaklarıyla dikkat çeken, sağlam ve kaslı bir kedidir. Yüzü normalden biraz daha uzun ve fizyonomisi büyük kedilerinkine çok benziyor. Gözleri büyük ve birbirinden ayrı, tüylerinin desenleri ise ona minik bir kaplan görünümü katıyor.

Tüy renkleri Toyger kedilerinin en belirgin özelliğidir. En çok tekrarlanan temel renk, üzerinde daha koyu tonlarda çizgilerin oluştuğu turuncu kahvedir. Toyger kedisinin göze çarpan kısa bir tüy yapısı vardır. Tüm vücuda eşit olarak dağılabilir veya kaplanların geniş boynu ile benzerlikler elde etmek için boyun bölgesinde biraz toplanabilir. Tüyleri özellikle parlaktır. Daha da parlak kalması için kedi tarağı ile rutin bakım gerektirir.

Yavru Toyger kedisi, sahiplerinden çok ilgi isteyen bir yavru kedidir. Görünüşü bizi aksini düşündürse de, vahşi bir hayvandan tamamen farklıdır. Gerçek şu ki, insanların ve diğer hayvanların arkadaşlığından gerçekten keyif alıyorlar. İlgi ve şefkat için sizi kovalayacaklar. Yavru Toyger kedileri her daim ilgi, sevgi ve oyun peşindedir. Kedi oyuncakları ile zaman geçirmeyi çok sever.

Toyger Kedi Irkı Karakteri

Yavruluğunda olduğu gibi, bu kedi büyüyüp yetişkin olduğunda da son derece cana yakındır. Evin içinde aile üyelerini kovalamayı, yanlarına sokulmayı ve ilgi talep etmeyi sever. Özellikle bir aile üyesine düşkün bir cins değildir, bu nedenle sevgisini evin tüm sakinlerine eşit olarak dağıtacaktır.

Sürekli ilgi isterler, bu yüzden onları meşgul edecek, fiziksel ve zihinsel olarak gelişmelerine yardımcı olacak oyuncaklarla onu desteklemek iyi olacaktır. İlginç bir şekilde Toyger kedileri suyu sever! Yüzmekten ve su sıçratmaktan hiç olmadığı kadar hoşlanırlar. Bu sebeple de onları zaman zaman eğlence amaçlı olarak yıkayabilirsiniz.

Tüm bunlar ek olarak; kedi tasması eşliğinde gezintilere çıkmaktan da çok hoşlanır. Meraklı bir kedi olduğundan, kedi kolyesi ve kedi künyesi kullanması da önerilir. Böylece güvende kalabilecektir.

Toyger Kedi Irkı Bakımı

Toyger kedisi, gösterebileceğiniz tüm ilgiyi takdir edecek olsa da, büyük bir bakıma gereksinim duymaz. Rutin olarak tüyleri taranmalı, en azından 1-2 ayda bir yıkanmalıdır. Bu kedi cinsinin belirli cilt problemleri yoktur. Dermisteki sorunları önlemek için en önemli şey doğru bir hidrasyon rutini sürdürmektir. Bunun için evcil hayvan dostunuzun yeterli oranda temiz su tükettiğinden emin olmak gerekir.

Toyger’ın, diğer kediler gibi gözlerinin ve kulaklarının haftalık olarak gözden geçirilmesine ihtiyacı vardır. Enfeksiyonları önlemek ve diğer patolojilere işaret edebilecek değişiklikleri fark etmek için haftada bir kez uygun ürünlerle temizlenmesi en çok tavsiye edilen yöntemdir. Evcil kediler tırnaklarını yeterince yıpratmadığı için tırnaklarını periyodik olarak kesmek de önemlidir. Bunun için kedi tırnak makası kullanmanız tavsiye edilir. Böylece olası kazaları ve kanamaları da önlemiş olursunuz ve kedinizin tırnaklarını güvenle kesebilirsiniz.

Toyger Kedi Irkı Sağlığı

Toyger Kedisi, birkaç yıl önce farklı ırklardan yaratılmış bir cins olduğu için karakteristik özellikler göstermez. Diğer kedi ırklarında olduğu gibi doğuştan ya da kalıtsal rahatsızlıkla konusunda endişelenmemize gerek olmasa da, sağlıklarını mümkün olan en iyi durumda tutmanın anahtarı uygun hijyen ve dengeli beslenmedir.

Toyger Kedi Irkı Beslenmesi

Aşamalı beslenme, büyümesi ve gelişmesi için yeterli beslenmeyi almasını sağlamanın en kolay yoludur. Bundan dolayı yaşına göre maması da değiştirilmelidir. Toyger’ın dengeli bir yağ ve protein yüzdesi içeren doğal bir beslenmeye gereksinimi vardır. En iyi seçenek, tahıl içermeyen veya minimum miktarda tahıl içeren bir formül olacaktır. Aynı zamanda ona kuru ve yaş kedi maması kombinasyonu da sunulabilir. Eğitim dönemlerinde ise ödül kedi maması mutlaka verilmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir