Siyah beyaz kedi cinsleri sıklıkla tercih edilen kedi dostlarımız arasındadır. Peki, siyah beyaz renklere sahip olan kediler hangileri?

Siyah Beyaz Kedi Cinsleri

siyah beyaz kedi cinsleri

En popüler siyah beyaz kedi cinsleri şu şekilde sıralanabilir:

1. Maine Coon Kedi Cinsi

En büyük kedi ırklarından biridir. İnanılmaz derecede nazik bir doğası vardır. Kendine özgü güzel görünümü ve parlak tüyleri ile bir adım öne çıkar. Bu kediler genellikle tekirdir. Fakat siyah ve beyaz dahil olmak üzere farklı renklerde ve desenlerde olabilir.

Bu kedi cinsi çocuklara ve hatta köpeklere bile saygılıdır. Tüm aile üyeleri ile iyi geçinir. Kaliteli kedi mamaları ile beslenirse uzun ömürlü ve sağlıklı olabilir. Çok muhtaç olduğunu belli etmeden sevecen davranışlar sergileyebilir.

2. Cornish Rex Kedi Cinsi

Siyah beyaz kedi cinsleri arasında yer alan Cornish Rex, oldukça popüler bir kedidir. Sıkı ve kıvırcık tüyleriyle bilinir. Geniş kulaklara, ince bir fiziğe sahiptir. Enerjik ve girişkendir. Hareketli olduğunu da söyleyebiliriz. Bundan dolayı dışarı çıkarılacaksa kedi tasması mutlaka kullanılmalıdır.

Akıllı kedi ırklarındadır. Protein yönünden yoğun olan kuru kedi maması, konserve mama ve ödül mamasıyla beslenmelidir. Böylece uzun seneler boyunca size arkadaşlık edebilir ve sağlıklı kalabilir.

3. Manx Kedi Cinsi

Oyuncu, sadık, arkadaş canlısı bir kedi ırkıdır. Soğukkanlı ve enerjik olduğunu da söyleyebiliriz. Zeki kedi cinsleri arasında yer alır. Eğitim alması kolaydır ve öğrenmeye açık bir kedidir. Bu ırk tipik olarak kuyruksuzdur. Bazılarında hafif bir kuyruk çıkıntısı olabilir.

Siyah ve beyaz da dahil olmak üzere çeşitli tüy renklerinde olabilir. Kısa tüylü olmasına rağmen çok tüy döker. Bu yüzden kedi tüy bakım ürünleri ile düzenli olarak tımar edilmesi şarttır. Sırt ve omurilik problemlerine yatkındır. Bu sebeple kalsiyum açısından yoğun olan yaş kedi maması, kuru mama ve ödül maması ile beslenmelidir.

4. Munchkin Kedi Cinsi

Bu ırk ismini, doğal şekilde meydana gelen bir genetik mutasyon sebebiyle ortaya çıkan, kısa bacaklarından alır. Siyah beyaz kedi cinsleri arasındadır. Siyah ve beyaz başta olmak üzere farklı tüy renkleri içerebilir.

Bu kediler eğlenceyi çok sever. Kedi oyuncakları ile oynamaktan mutluluk duyar. Ulaşılması zor alanlara tırmanırken zorlanabilir ve bu aşamada desteğe gereksinim duyabilir. Sağlığı için kaliteli kedi mamaları tüketmesi oldukça önemlidir.

5. Oriental Shorthair Kedi Cinsi

Siyah beyaz kedi cinsleri listesinde bulunan Oriental Shorthair, en çok tercih edilen ırklardan biridir. Siyam ile karıştırılsa da farklı bir türdür. Siyah beyaz ve farklı renk tonlarında olabilir. Meraklı, sesli, huysuz olma eğilimi yüksek bir kedidir.

Alerjilere yatkın olabilir. Bu yüzden kedi maması seçimine dikkat edilmelidir. Besin bileşenleri açısından yoğun olan kuru mama, yaş mama ve kedi ödül maması tüketmelidir. İyi bakılırsa 15 seneye kadar yaşayabilir.

6. İran Kedisi Cinsi

Siyah beyaz kedi cinsleri söz konusu olduğunda İran kedisinden de bahsetmek gerekir. Çok değer verilen ve popülaritesi bir hayli yüksek olan kedi ırklarındandır. Uzun ve kalın tüyleri ile bilinir. Kendine has sevimli bir görüntüsü vardır.

Tüylerinin sağlıklı kalabilmesi için rutin olarak kedi tüy ve deri bakım ürünleri ile bakımları gerçekleştirilmelidir. Tüy bakımı kesinlikle ihmal edilmemelidir. Popüler olmaları, rahat, düşük enerjili ve eğlenceli kişiliklerinden de kaynaklanır. En zeki ve eğitimine açık olan evcil hayvanlar arasındadır.

7. İskoç Kedi Cinsi

Siyah beyaz kedi cinsleri İskoç kedisi ile devam ediyor. Katlanmış kulakları ile karakterize olan bir cinstir. Rahat ve arkadaş canlısı olmalarıyla bir adım öne çıkarlar. Diğer kedilerle ve çocuklarla iyi geçinirler.

Eklem hastalıklarına karşı yatkındır. Bu yüzden besleyicilik yönü kuvvetli olan, besin bileşenleri açısından zengin olan kedi mamalarıyla beslenmeleri önem arz eder. Yoğun tüyleri rutin olarak bakım gerektirir. Kaliteli kedi temizlik ve banyo ürünleri ile düzenli olarak temizlenmesi önemlidir.

8. Sibirya Kedisi Cinsi

Sibirya kedileri yoğun ve uzun tüyler barındırır. Soğuk iklimlerde hayatta kalmak için bu tüylere gereksinim duyan Sibirya kedileri, siyah beyaz başta olmak üzere farklı renk tonlarında olabilirler. Çarpıcı görünümü, sevecen kişiliği ve oyunculuğu ile bilinir.

Aktif, zeki ve cana yakın olan bu kediler, en çok tercih edilen cinslerden biridir. Tüyleri sık olarak dökülür. Bu yüzden düzenli olarak kedi fırçası ile tımar gerektirir. İyi koşullarda bakılır ise 18 seneye kadar yaşayabilir.

9. Ankara Kedisi Cinsi

Zarif, uzun tüylü bir kedi ırkıdır. En yaygın şekilde siyah ve beyaz renkte olabilir. Ancak farklı tüy renkleri de içerebilir. Ailesiyle vakit geçirmekten hoşlanan, sevecen, oyuncu ve zeki bir kedi ırkıdır. Oldukça aktif bir cinstir. Çocuklarla ve diğer kedilerle de uyumlu olduğu bilinmektedir. Çoğu kedinin aksine Ankara kedileri suda yüzmeyi ve oynamayı sever.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir