Savannah kedi ırkı, görüşünü ve karakteri ile öne çıkan kedi cinslerinden biridir. Çoğu insanın favorisi olan bu kediler, bakımlarının kolay olmasıyla da dikkat çeker. Bu yazımızda Savannah kedileri hakkında bilinmesi gerekenleri ele aldık.

Savannah Kedi Irkı Tarihçesi

Savannah Kedi Irkı

Uzmanlar, Savannah kedilerinin kökeni veya tarihi hakkında pek net değiller. Bunun nedeni, bu cinsin bir Afrika yaban kedisi ile evcil bir kedinin karışımı olmasıdır. Savannah kedisi 1980’lerin ortalarında ortaya çıktı ve Amerika Birleşik Devletleri’nden geldiğine inanılıyor. Bunlar haricinde tarihçesi hakkında başka bir bilgi bulunmuyor.

Savannah Kedi Irkı Özellikleri

Savannah kedileri uzun bacakları, uzun vücudu ve kendine has tüy desenleri ile dikkat çeker. Bu cinsin erkekleri dişilerden daha büyük boyutludur. Normalde alacalı olarak nitelendirilmelerine rağmen, ebruli veya klasik desenlere de sahip olabilirler. Kulakları genellikle çukurdur, yüksekte ve diktir. Gözleri sarkık ve burnu geniş yapılıdır. Gözlerinin rengi, kahverengi, yeşil ya da altın olarak karakterize edilebildiği için çok çeşitlidir. 8-15 kg ağırlığında olabilir. Yüksekliği 60 santimetreye kadar çıkabilir. Tam bir aile kedisi olduğu bilinmektedir.

Savannah Kedi Irkı Karakteri

Bu kediler çok sosyaldir. Hatta yabancılara karşı bile arkadaş canlısı olabilirler. Dahası, köpeklere ve kedilere çok yakın olabilirler. Ancak, bir yabancının geldiğini görünce saklanan Savannah kedileri de vardır. Bu tamamen eğitime ve sosyalleşmeye bağlıdır.

Savannah kedileri çok yükseklere zıplayabilen çok çevik hayvanlardır. Kedi tırmalama tahtası tam da bu kedilere göredir. Aynı şekilde çok güçlü ve iri kedilerdir. Onlara kaliteli bir yaşam sunmak istiyorsanız, onları ilk andan itibaren kabul etmeyi bilmelisiniz. Öte yandan, yoğun bir şekilde homurdandıklarını belirtmeliyiz. Korkmanıza gerek yok ama bu kedilerin belirli davranış ve mimiklerle size olan saygılarını ve ilgilerini gösterdiklerini söylemeliyiz.

Ayrıca Savannah kedi ırkı oldukça meraklıdır. Bir şeylerin peşine düşüp aniden ortadan kaybolma ihtimali söz konusudur. Bu yüzden de kedi künyesi ve kedi tasması bu kediler için çok uygundur.

Bu kedilerin çok bağımsız olduğu düşünülse de hayvanın sağlıklı ve enerji dolu kalabilmesi için oyunlarla oyalanması gerekir. Bu yüzden yeteri kadar kedi oyuncağı Savannah kedilerinin yaşam alanında yer almalıdır. Doğal avlanma içgüdülerini uyandırmak için bir oyuncak fare veya bir parça ip yeterli olacaktır.

Savannah Kedi Irkının Yatkın Olduğu Hastalıklar

Savannah Kedi Irkı

Bu kedinin seksenli yıllarda tanındığı dikkate alındığında, genel olarak sağlık sorunları olup olmadığını araştırmak mümkün olmamıştır. Bu nedenle de Savannah kedilerini etkileyecek herhangi bir sağlık probleminden söz edilmemektedir. Yine de yaşlanmayla beraber çeşitli göz, sindirim ve bağışıklık problemleri ortaya çıkabilmektedir.

Savannah Kedi Irkının Bakımı

Savannah kedisinin bakımı oldukça kolaydır. Bunun nedeni, kendilerini tımar etmeleridir. Bir Savannah kedisinin cildi, yıkanırken kedilere özel ürünler kullanıldığı sürece sağlıklı kalacaktır. Tüylerinin sağlıklı ve parlak görünmesi adına haftada birkaç kez kedi tarağı ile fırçalama gerektirir. Göz ve kulak bakımı aksatılmamalı, haftada bir kez gözleri ve kulakları kontrol edilmeli ve temizlenmelidir. Uzayan tırnakları ise dikkatli bir şekilde kesilmelidir.

Savannah Kedi Irkı Beslenmesi

Bir Savannah kedisiyle yaşamak sabır, hayvana yakın olmak ve onun sağlığını ve beslenmesini sürekli izlemeye istekli olmayı gerektirir. Her kedinin benzersiz olduğunu unutmamalısınız. Dolayısıyla Savannah kedilerinin beslenme gereksinimi de kendilerine özeldir. Tüm Savannah kedilerinin etobur olduklarına ve yedikleri mamadan besin bileşenlerini almaları gerektiğine şüphe yok. Tabii ki, yavru bir Savannah kedisi ile yetişkin bir kedi aynı değildir. Bundan dolayı besinlerin oranı bu faktöre bağlı olarak değişecektir.

Dikkate almanız gereken bir diğer husus da bu hayvanları beslerken uygun miktarı ölçmenin esas olduğudur. Çünkü hayvanın ideal ağırlığının belirli besleme yönergeleriyle korunması gerekir. Evcil hayvanınızın tercihlerine göre yaş veya kuru mama arasında seçim yapabilirsiniz. Ayrıca yaş kedi maması ile kuru kedi mamasının bir kombinasyonunu da kedinize sunabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir