Ragamuffin kedi ırkı, büyük ve güzel görünümü ile dikkat çeker. Ragdoll kedileri ile ilişkilendirilir. Ayrıca bu kedilerin karakteri de ilgi çeker. Çoğu ev için ideal bir kedi olduğu tahmin edilir. Ragamuffin kedileri hakkında bilinmesi gerekenleri ele aldık.

Ragamuffin Kedi Irkı Kökeni

Ragamuffin Kedi Irkı

Ragamuffin kedisinin kökeni Ragdoll kedisiyle ilgilidir. Bu kedi cinsi, 1990’larda Ragdoll kedisi, Himalayan kedisi ve İran kedisinin melezlenmesi sonucunda elde edilmiştir. Böylece ortaya ayrı bir cins olan Ragamuffin kedileri çıkmıştır. Ragamuffin kedileri, farklı tüy rengi ve desenlerine sahip bir Ragdoll kedisi olarak da görülür.

Ragamuffin Kedi Irkı Özellikleri

Bu kediler iri boyutları ile öne çıkarlar. Aslında dev kedi ırkları arasında yer alırlar. Ağırlıkları genelde 10-14 kg arasında değişir. Dişileri biraz daha küçük boyutludur. Gövdesi geniş, kaslı ve güçlü kemiklere sahip bir kedidir. Başka bir ifadeyle Ragamuffin kedi ırkı, fiziksel yapısıyla da etkileyici bir cinstir.

Bu kedilerin kafası orta büyüklüktedir. Ceviz boyutundaki gözleri iridir, maviden yeşile kadar farklı renklerde olabilir. Kulakları orta boyutludur ve üçgen formundadır. Bacakları oldukça güçlüdür ve orta boyutlardadır. Tüyleri ise ipeksi bir dokunuş sunar, uzundur. Kuyruğu da aynı şekilde tüylüdür.

Ragamuffin Kedi Irkı Renkleri

Ragamuffin kedi ırkı farklı renklerde karşımıza çıkar. Bunlar:

  • Gümüş
  • Tarçın
  • Kestane
  • Çikolata
  • Kahve
  • Krem
  • Siyah
  • Beyaz

Ragamuffin Kedi Irkı Karakteri

Ragamuffin kedileri sosyal canlılardır. Yabancılara karşı bile ilgili davranırlar. Uysal ve sevecen olduklarını söyleyebiliriz. Bu da onları her ev için ideal bir arkadaş yapar. Hem tek kişilik evler hem de kalabalık aileler için biçilmiş kaftandır. Diğer hayvanlarla ilişki kurma hususunda da başarılıdır. Aynı şey çocuklar için de geçerlidir. Bu kediler çocuklarla da zaman geçirmeyi çok severler. Meraklı oldukları için kedi künyesi kullanmaları önerilir.

Genelde sakin ve oyuncu olan bu kediler, gün içinde kedi oyuncakları ile zaman geçirmekten memnuniyet duyarlar. Egzersiz yapmak ve oyunlar oynamak, bu kediyi mutlu eder. Arkadaşlığa, ilgiye ve sosyalleşmeye ihtiyacı vardır. Ragamuffin kedi ırkı her gün uzun saatler boyunca yalnız bırakılacak bir cins değildir. Sevmeyi ve sevilmeyi önemser ve buna gerçekten ihtiyaç duyar.

Ragamuffin Kedi Irkı Beslenme İhtiyacı

Ragamuffin kedi ırkı protein, vitamin ve mineraller açısından zengin olan kedi mamaları ile beslenmelidir. Tavsiye edilen porsiyon aşılmamalıdır. Aksi durumda kilo sorunu yaşayabilir. Kedi mama kabı içine her daim ölçülü miktarda mama bırakmaya özen göstermelisiniz. Bu sevimli canlıların beslenmesini çeşitlendirmeyi de unutmamalısınız. Beslenmesinde kuru kedi mamaları, yaş kedi mamaları ve ödül mamalar muhakkak yer almalıdır. Bu sayede sağlıklı bir beslenme düzeni elde etmek söz konusu olabilecektir.

Ragamuffin kedi ırkı günün yirmi dört saati temiz ve yeterli miktarda suya erişim sağlayabilmelidir. Çünkü su tüketimi bu kedi cinsi için de çok önemlidir. İdrar, böbrek, tüy, deri, göz, sindirim sağlığının teşvik edilmesini sağlayan su, kedilerin yaşam düzeninde kesinlikle yer almalıdır. Kediniz su tüketmekte zorlanıyorsa, ona otomatik kedi su pınarı alabilirsiniz.

Ragamuffin Kedi Irkı Hijyeni

Ragamuffin Kedi Irkı

Ragamuffin kedilerinin tüyleri uzun olduğu için düzenli bakım çok önemlidir. Kedi tarağı ile haftada birkaç kez fırçalamanız yeterli olacaktır. Kedinizin kirlendiğini düşünüyorsanız; kedi şampuanları kullanarak sevimli dostunuzu yıkayabilirsiniz.

Ragamuffin Kedi Irkı Egzersiz İhtiyacı

Bu benzersiz kedilerin egzersiz yapmaları hem fiziki hem de ruhsal açıdan önemlidir. Sıkılmasını, stres yaşamasını ve davranış sorunları geliştirmesini önlemek için kedinizin aktif kalmasını sağlamalısınız. Evde egzersizler yaptırabileceğiniz gibi kedi tasması eşliğinde dış mekan yürüyüşlerini de tercih edebilirsiniz.

Kedinizin aktif kalması için oyun oynamasını teşvik etmelisiniz. Bunun için ilgi çekici kedi oyuncaklarını ona sunabilirsiniz. Kedi tırmalama tahtası da kedinizin aktivite seviyesine katkıda bulunacaktır. Kedinizin düzenli olarak zıplama, tırmalama, saklanma, koşma, yürüme, tırmanma gibi doğal aktiviteler geliştirebileceği bir alana sahip olmasını mümkün kılmalısınız.

Ragamuffin Kedi Irkı Eğitimi

Ragamuffin kedi ırkı söz konusu olduğunda eğitim de atlanmaması gereken bir detaydır. Normalde kediyi eğitmek için kedi ödülleri kullanmak iyi bir fikirdir. Çünkü öğrenmesini sağlamanın en kolay yolu pozitif pekiştirmedir. Fakat kediyi eğitirken ödül mamasının miktarını abartmamaya özen göstermelisiniz.

Ragamuffin kedi eğitimi sabırlı olmayı gerektirir. Eğitime açık bir hayvan olduğu için kısa zaman içinde eğitim talebinize olumlu yanıtlar verecektir.

Ragamuffin Kedi Irkı Sağlık Sorunları

Genellikle Ragamuffin kedi ırkı sağlıklıdır. Fakat dikkat etmeniz gereken bazı ayrıntılar bulunur. Bunların en başında kilo gelir. Yukarıda da söz ettiğimiz gibi Ragamuffin kedisinin kilo almaya meyilli olduğu bilinir. Bundan dolayı kaliteli kedi mamaları ile beslenmesine olanak tanımalısınız. Kedinizin obezite problemi yaşamaması adına sürekli olarak aktif kalmasını sağlamalısınız.

Diğer yandan bu kedilerin tüylerinin yoğunluğu, fazla tüy yutma sorununa neden olabilir. Bundan dolayı sindirim sorunları meydana gelebilir. Günlük fırçalama ile fazla tüyleri yok etmeyi unutmamalısınız. Kedinizin sindirimini güçlendirecek özel mamalar tercih etmeniz de bir başka önemli husustur. Su tüketimiyle de evcil dostunuzun sindirim sağlığını optimal anlamda destekleyebilirsiniz. Bu kedilerin kalp ve idrar sorunlarına da yatkın oldukları bilinmektedir. Bundan dolayı düzenli veteriner kontrolü çok önemlidir.

Ragamuffin Kedi Irkı Kaç Sene Yaşar?

Ragamuffin kedilerinin yaşam süresi, onlara sunulan bakım koşullarıyla yakından ilişkilidir. İyi bakılan Ragamuffin kedileri yaklaşık olarak 10-15 sene kadar yaşayabilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir