Pomsky köpek ırkı, dünya çapında popüler bir evcil hayvandır. Sevimliliği, oyuncu olması ve bakımının kolaylığı nedeniyle çoğu insanın favorisidir. Pomsky köpekler hakkında bilinmesi gerekenleri açıkladık.

Pomsky Köpek Irkı Tarihçesi

Pomsky’ler, köpek dünyasındaki en yeni ırklardan biridir. Amerika Birleşik Devletleri’nde 2012 yılında ortaya çıktılar. Siberian Husky ve Pomeranian karışımıdır. Normalde Husky bir anneden ve Pomeranian bir babadan gelirler. Popülaritesi 2014 yılından sonra artmaya başladı. O zamandan beri bu sevimli hayvanlar tüm dünyaya yayıldı. Uluslararası Sinoloji Federasyonu tarafından henüz tanınmamıştır.

Pomsky Köpek Irkı Özellikleri

Pomsky Köpek Irkı

Pomsky köpek ırkı, kendine özel nitelikleri ile ön plana çıkan bir hayvan. Ortalama 7-10 kg ağırlığa sahiptir. Yüksekliği ise yaklaşık olarak 40-50 cm arasındadır. İpeksi tüylere sahiptir. Pomsky köpeklerinin tüyleri orta uzunluktadır ve aslında uzuna yakındır. Tüyleri aynı zamanda yoğunluğu ve yumuşaklığı ile dikkat çeker. Pomsky’nin renkleri ebeveyni Sibirya Husky’ninkine çok benzer. Bu nedenle çok sayıda olası kombinasyon vardır. Siyah, beyaz, çikolata, gri gibi tüy renklerine sahip olabilir. Ortalama yaşam süresinin 12-14 sene olduğu tahmin edilmektedir.

Yetişkin köpekler olana kadar yavrularda hangi özelliklerin baskın olduğunu bilmek mümkün değildir. Pomsky’nin yaşamının bu dönemi, diğer köpekler ya da kedilerle aynı alanı paylaşmasını istiyorsanız, onu diğer hayvanlarla tanıştırmak için mükemmel bir zamandır. Pomsky yavruları çok hareketlidir. Bundan dolayı fiziksel aktivite alanı olan bir ev onlar için idealdir. Meraklı bir hayvan olduğunu söyleyebiliriz. Bir şeylerin peşine düşerek kaybolabilir. Bunu önlemek adına köpek künyesi ya da köpek tasması gibi aksesuarlar Pomsky köpek ırkı için muhakkak tercih edilmelidir.

Pomsky Köpek Irkı Karakteri

Irk standardizasyonunun olmaması, yetişkin Pomsky’lerin hangi karaktere sahip olacağını tam olarak bilemeyeceğimiz anlamına da gelir. Karakteri, her cinsten miras aldığı genetik yüke bağlı olarak, Pomeranian’ın canlılığı ile Husky’nin uyumluluğu arasında değişebilir.

Pomeranian, tek bir kişi ile yakın bir bağ kurmaya meyilliyken, Husky birkaç kişiyle bağ kurmaya alışkındır. Pomeranian daha sakin ve eğlenceliyken, Husky küçük hayvanları avlayıp kaçma eğilimindedir. Tüm bu detaylar Pomsky karakterinde görülebilir.

Kesin olan, Pomsky köpeklerde her iki ırkın ortak özellikleri var olduğu için bu köpek cinsinin hem sahiplerine hem de diğer hayvanlara karşı çok zeki, sevecen ve yakın bir hayvan olduğudur. Bir Pomsky köpeği, tanımı gereği dışa dönük, girişken, neşeli ve çok aktiftir. Çocuklarla da çok iyi anlaştığını söyleyebiliriz.

Pomsky Köpek Irkının Yatkın Olduğu Hastalıklar

Yetişkin Pomsky’ler, her iki cinsin sorunlarını da miras alma eğilimindedir. Bu sebeple de Pomsky köpeklerde eklem sorunları ortaya çıkabilir. Pomsky’ler ebeveynlerinden göz, tüy veya alerji sorunları yaşama olasılığını miras alır. Her iki cins de yüksek sıcaklıklara dayanamaz. Bu nedenle de aşırı sıcaklık, ciltlerinin sağlığına önemli ölçüde zarar verebilir. Bu köpek cinsi aynı zamanda kolayca diş plağı geliştirebilir.

Pomsky Köpek Irkının Bakımı

Pomsky köpek ırkı bakımı oldukça kolaydır. Yalnızca bazı detaylara odaklanmak gerekir. Pomsky’lerin eklemlerinde sorun geliştirme olasılığının yüksek olması nedeniyle, sağlıkları için bir egzersiz rutini ve iyi bir beslenme düzeni şarttır. Tüyleri gür olan Pomsky köpeklerin düzenli olarak köpek tarağı ile fırçalanmaları gerekir. Bu sayede tüylerin dolaşması ve kötü görünmesi önlenebilir.

Bu köpekleri iyi bir cilt sağlığında tutmak için en çok 15 günde bir banyo yaptırmalısınız. Bu esnada köpek banyo ürünleri kullanmayı ihmal etmemelisiniz. Ek olarak; sıcak havalarda egzama, alerji ve tüy dökülmesine yatkın olduğu için temizlik işlemleri kesinlikle aksatılmamalıdır.

Pomsky köpekler için sıcak havalar çok uygun olmadığından, aşırı güneşli zamanlarda dışarı çıkarılmaması önerilir. Her daim gölgede kalmaları önem arz eder. Göz ve eklem sağlığını kontrol etmek için veteriner ziyaretleri zorunludur. Ayrıca kulak ve tırnak bakımına da düzenli olarak dikkat etmelisiniz.

Pomsky Köpek Irkı Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

Pomsky köpek ırkı için uygun bir beslenme düzeni oluşturmanız gerekir. Eklem problemleri geliştirmeye eğilimli bir cins olduklarından, beslenme ve enerji ihtiyaçlarını karşılayan köpek mamalarına gereksinimleri olur. Aynı zamanda kilo almalarını önleyecek köpek mamaları tüketmelerini sağlamalısınız.

Yavru Pomsky’ler çok aktif küçük hayvanlardır. Beslenmeleri yüksek enerji alımını kapsamalı ve büyümelerini desteklemelidir. Eklemlerinin gelişimi, yaşamları boyunca bu hayvanın yüksek aktivitesini sürdürmeleri için gerekli olduğundan, Pomsky’nin sağlığı için kaliteli mamaları tercih etmek özellikle faydalıdır.

Yetişkin Pomsky köpek ırkı son derece oyuncudur. Onlar için en çok tavsiye edilen, dengeli bir karbonhidrat yüzdesine sahip protein bazlı bir mamadır. Ayrıca vitamin ve mineral yönünden zengin, eklemlerini, tüylerini ve genel sağlığını koruyan bir mama tercih edilmelidir. Yaşlı Pomsky için de aynı şekilde besin bileşeni yönünden tam ve dengeli mamalar seçilmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir