Orta boy köpek ırkları çoğu insanın favorisi oluyor. Bu canlılar hem küçük hem de büyük köpeklerin çeşitli özelliklerini taşırlar. Bakımları genel olarak kolaydır. Peki, orta boy köpek cinsleri hangileri?

Orta Boy Köpek Irkları

Orta Boy Köpek Irkları

En çok tercih edilen orta boy köpek ırkları şu şekilde sıralanabilir:

1. Amerikan Staffordshire Terrier Köpek Irkı

Orta boy köpek ırkları arasında yer alan Amerikan Staffordshire Terrier, popüler bir evcil hayvandır. Dişiler erkeklerden biraz daha küçüktür. Genellikle kaslı vücutları ve geniş kafalarından dolayı normalden daha büyük boyutlu görünebilirler. Aktif, sevecen ve enerjik bir köpektir. 12-16 sene kadar yaşayabilir. Protein bakımından yoğun olan köpek mamaları ile beslenmelidir.

2. Avustralya Çoban Köpeği Irkı

Orta boy ırk kategorisinde bulunan, zeki ve aktif bir köpektir. Kompakt ve atletik vücudu nedeniyle çalıştırmak için geliştirilmiştir. Sadık, meraklı ve zeki olmasıyla bir adım öne çıkar. Köpek zeka oyuncakları ile rutin olarak zihninin uyarılması gerekir. 12-16 yıl kadar yaşamaktadır.

3. Basset Hound Köpek Irkı

Orta boy köpek ırkları listesinde bir diğeri de Basset oluyor. Bu köpekler kısa bacaklara sahip olsalar da orta boyutlardadır. Kulak enfeksiyonlarına ve cilt sorunlarına eğilimlidir. Bundan dolayı köpek kulak temizleme ürünleri ile düzenli olarak bakımlarının yapılması gerekir. Aynı zamanda tüy bakımları da aksatılmamalı, köpek tarağı ile rutin şekilde tımar edilmelidir. İyi bakılırsa 12-13 yıl ömür süreleri olur.

4. Beagle Köpek Irkı

Orta derecede aktif olan bu köpek cinsi, son derece arkadaş canlısı, sevimli ve sadık bir evcil köpektir. Enerjik oyunlarla ve uzun yürüyüşlerle başa çıkabilir. Dayanıklı bir evcil hayvandır. Protein, mineral, vitamin gibi besin bileşenleri açısından zengin olan kuru köpek maması, konserve mama ve ödül mamalarla beslenmesi önem arz eder. Ömür süresi yaklaşık olarak 10-15 senedir.

5. Bearded Collie Köpek Irkı

Orta boy köpek ırkları arasında yer alan Bearded Collie cinsi, son derece zeki ve dışa dönük bir canlıdır. Kabarık tüyleri sayesinde daha da sevimli bir görüntü sunar. Tüylerinin karışmaması ve parlaklığını yitirmemesi amacıyla köpek tüy ve deri bakım ürünleri ile düzenli bakım şarttır. İyi koşullarda bakılırsa 12-14 yıl kadar yaşayabilir.

6. Border Collie Köpek Irkı

Yüksek enerjili bir köpektir. Zeki köpek ırkları arasındadır. Kompakt bir vücudu olduğundan, yoğun egzersiz için uygundur. Boş kalmayı pek sevmez. İnsanlarla, diğer evcil hayvanlarla vakit geçirmekten, köpek oyuncakları ile oynamaktan hoşlanır. 12-15 yıl kadar ömür süresi vardır.

7. Britanny Köpek Irkı

Orta boy köpek ırkları Britanny ile devam ediyor. Avlanmada üstün bir köpektir. Yüksek enerjiye sahiptir. Bu yüzden besin bileşenleri açısından tam ve dengeli olan konserve köpek maması, kuru mama ve ödül mamalarla beslenmesi gerekir. Rutin olarak fiziksel aktiviteye ihtiyaç duyar.

Sevecen ve arkadaş canlısıdır. Yeteri kadar sosyalleşmezse ve aktif olmazsa sıkılabilir. Bu da depresyona girmesine yol açabilir. Dışarı çıkarılacak ise mutlaka köpek tasması ile gezdirilmelidir. İyi bakım koşullarında 12-14 sene kadar yaşar.

8. Bulldog Köpek Irkı

Bulldog, kendine has burun yapısı, horlama eğilimi ile dikkat çeken bir köpek ırkıdır. Yere yakın bir vücut stiline sahip olsa da orta boy köpek ırkları kategorisindedir. Gençken daha enerjik olan bu ırk köpekler, yaş aldıkça hareketsiz kalma eğilimindedir.

Sakin ve arkadaş canlısı mizacı ile bilinir. Cilt, solunum ve ortopedik sorunlara meyillidir. Sağlıklı beslenmesi oldukça önemlidir. Tam, dengeli ve besin maddeleri bakımından zengin olan kuru mama, yaş köpek maması ve ödül mamalarla beslenmesi şarttır. 8-10 yıl kadar ömür süreleri bulunur.

9. Bull Terrier Köpek Irkı

Sevimli ve oyuncu bir köpektir. Kısa ve toplu olan Bull Terrier, aynı zamanda kemikli ve kaslı bir vücuda sahiptir. Eğlenceli bir köpek olan Bull Terrier cinsi, diğer evcil canlılarla, çocuklarla ve yetişkinlerle oyunlar oynamaktan hoşlanır.

Huzursuz ve hiperaktif olmasını önlemek adına bol miktarda egzersiz yaptırılmalıdır. Eğitim sırasında köpek eğitim ürünleri mutlaka tercih edilmelidir. İyi koşullarda 12-13 sene yaşayabilir.

10. Cocker Spaniel Köpek Irkı

Bu köpekler çoğunlukla orta düzeyde egzersize gereksinim duyarlar. Oyuncu, sevecen ve sadık bir cins olan Cocker Spaniel, sahipleriyle, çocuklarla ve diğer köpeklerle vakit geçirmeyi sever. Tüyleri biraz yoğundur. Bundan dolayı köpek bakım ürünleri ile düzenli bakım gerektirir.

Enfeksiyonlara yatkın olduğu için kulak bakımı rutin şekilde yerine getirilmelidir. Ömür süresi ise ortalama olarak 10-14 senedir.

11. Dalmaçya Köpek Irkı

Benekli görüntüsü ile tanınan bir köpektir. Orta boy köpek ırkları arasındadır. Oldukça atletik ve aktiftir. Mizaç olarak biraz inatçı ve sinir eğilimi olan bir köpektir. Genellikle yabancılara karşı mesafelidir. Sosyalleşme, tutarlı eğitim ve egzersiz ile mutlu ve sağlıklı olabilir. Ortalama yaşam beklentisi 12-14 senedir.

12. İngiliz Springer Spaniel Köpek Irkı

Atletik vücudu, hareketliliği ve oyuncu olmasıyla dikkat çeker. Arkadaş canlısı olduğunu da rahatlıkla söyleyebiliriz. Son derece eğlenceli köpek ırkıdır. Ailesi ile vakit geçirmeyi, diğer köpeklerle ve çocuklarla oynamayı sever. Ömür süresi yaklaşık olarak 12-14 yıldır.

13. Minyatür Amerikan Çoban Köpeği Irkı

Orta boy köpek ırkları listesinde bulunan cins, Avustralya Çoban Köpeği ırkının daha küçük bir versiyonudur. Bu köpekler zeki ve enerjiktir. Akıllı, sevecen ve aktif bir köpek isteyenler için idealdir. Protein oranı yüksek olan kuru mama, yaş mama, köpek ödül maması ile beslenmesine dikkat edilmelidir. Bakım, beslenme ve sağlık ihtiyaçları en iyi şekilde karşılanırsa 12-13 sene yaşayabilir.

14. Pembroke Galce Corgi Köpek Irkı

Kısa bacakları ve belirgin dik kulakları bulunan bir cinstir. Orta gövdelidir. Yere yakın vücuduna karşın bu köpek ırkı oldukça atletiktir. Boyutu küçük olsa da güçlü olduğunu söyleyebiliriz. Çok arkadaş canlısı ve sevecendir. 12-13 yıl yaşayabilirler.

15. Standart Schnauzer Köpek Irkı

Orta boy köpek ırkları listesinde bulunan Standart Schnauzer, en çok tercih edilen evcil köpeklerden biridir. Cesur bir köpektir. Çok fazla enerjisi vardır. Tutarlı bir eğitime tabi olmadan inatçı davranışlar sergileyeceği açıktır. Aktif yaşayanlar için uygundur. Ortalama ömür süresi 13-16 senedir.

16. Whippet Köpek Irkı

Tazılara çok benzeyen bu cins onlara göre daha küçük boyutludur. Bu köpekler de tıpkı tazılar gibi hızlı ve atletik olmalarıyla öne çıkarlar. Cana yakın ve sevecen bir cinstir. Sürekli hareket halinde olabilirler ve bir şeylerin peşinden gitmeyi severler. Kaliteli köpek maması ile beslenmelidir. Az bakım gerektirir. Fakat yoğun egzersiz gereksinimi vardır. Ömür süresi ise yaklaşık olarak 12-15 yıldır.

17. Boykin Spaniel Köpek Irkı

Mükemmel evcil köpek ırklarındandır. Arkadaş canlısı ve zeki olmasıyla bir adım öne çıkar. Hafif bir köpektir. Oyun oynamayı, köpek yatağı üzerinde dinlenmeyi, yürüyüşe çıkmayı çok sever. Hem çocuklarla hem de diğer evcil hayvanlar ile çok iyi anlaşır. Uyumlu bir köpektir.

Suyu seven köpeklerden biridir. Yüzme konusunda yetenekli olduğundan da söz etmemiz gerekir. Düzenli egzersiz ile bu ırk, her türlü hane için ideal olan bir evcil dost olur. Dengeli, tam, besin bileşenlerini doğru oranda içeren kaliteli ve sağlıklı köpek mamaları ile beslenmeleri önemlidir. İyi koşullarda bakılır ise 10-15 yıl yaşama ihtimali bulunmaktadır.

İlgili gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir