Mudi köpek ırkı, pek tanınan bir köpek olmasa da evcil hayvan olarak oldukça idealdir. Mudi köpekler hakkında bilinmesi gerekenleri ele aldık.

Mudi Köpek Irkı Tarihçesi

Mudi köpek ırkı Macaristan’a özgüdür. Farklı görevlerde yer alması için yetiştirilen bir köpektir. Zekâsı, çok yönlülüğü ve dayanıklılığı sebebiyle Macar çiftliklerinin vazgeçilmez elemanlarından biriydi. Bu köpekler Alman Spitz, Puli ve Pumi köpeklerinin melezlenmesi sonucunda on dokuzuncu yüzyılda elde edilmiştir.

İlk dönemlerinde sığır ve koyun çoban köpeklerinin dahil olduğu yarışmalarda öne çıkan bir köpekti. Günümüzde ise evcil hayvan olarak tercih edilen bir cinstir.

Mudi Köpek Irkı Özellikleri

Mudi Köpek Irkı

Mudi köpekler de diğer köpekler gibi sosyalleşmeye gereksinim duyar. Enerjik ve zeki bir hayvandır. Oldukça meraklı bir köpektir diyebiliriz. Ayrıca köpek tasması ile yürüyüşlere çıkmayı da çok sever. İlgiye ve oyun saatlerine ihtiyacı olur. Çoban köpeği olmasından ötürü havlayan bir doğası vardır.

Mudi köpekler aynı zamanda şüphecidir. Bu yüzden eğitilirse mükemmel bir bekçi köpeği olur. Eğitimde köpek eğitim ürünleri kullanılması önerilir. Bu sayede daha verimli bir eğitim süreci elde edilebilecektir.

Mudi köpek ırkı ortalama 65-80 cm arasında bir yüksekliğe sahiptir. Kilosu ise yaklaşık olarak 36-61 kg arasındadır. Sevecen, cesur ve eğlenceli bir köpek olan Mudi, çocuklu aileler ve aktif insanlar için muazzam bir seçenektir. İyi bakıldığı taktirde 10-12 sene kadar yaşayabilir.

Mudi Köpek Irkı Bakımı

Mudi köpeklerin bakımı kolaydır. Rutin olarak köpek tarağı ile tüy bakımı yapılmalıdır. En azından iki ayda bir köpeğin yıkanması sağlanmalıdır. Bu aktivitede köpek banyo ürünleri tercih edilmelidir.

Her köpekte olduğu gibi Mudi köpeklerin de düzenli göz ve kulak temizliğine ihtiyacı vardır. Bu nedenle rutin olarak göz ve kulak bakımı yerine getirilmelidir. Ek olarak tırnakları da uzadıkça kesilmelidir. Bunlar haricinde köpeğin egzersiz ihtiyacı karşılanmalı, kaliteli köpek mamaları ile beslenmesi sağlanmalıdır.

Mudi Köpek Irkı Sağlığı

Genel olarak Mudi köpekler sağlıklıdır. Yine de kalça ve dirsek gibi eklem problemlerinin ortaya çıkmasını önlemek amacıyla düzenli veteriner kontrolleri gereklidir.

Mudi Köpek Irkı Beslenme İhtiyacı

Mudi köpeklerin sağlık sorunlarını önlemek ve tüm beslenme ihtiyaçlarını karşılamak için kaliteli mamaya ihtiyacı vardır. Miktar ve sıklık konusunda, köpeğiniz için kesin tavsiyeyi verecek olan veterinerdir.

Köpeğiniz yavru ise ona doğru yavru mamasını vermek çok önemlidir. Bu aşamada yavru maması yemesi, büyümesi için çok gereklidir. Çünkü yavru köpek mamalarının besin değeri ve içeriği, yavru köpeğin optimal büyümesi için hazırlanmıştır.

Erişkin döneme geçişte kademeli olarak mama değişikliği yapılmalıdır. Bu dönemde yetişkin köpek mamaları evcil hayvana sunulmalıdır. Aynı şey yaşlılık dönemi için de geçerli. Yedi yaşından sonra köpeğin metabolizması değişir. Bundan dolayı yaşlı köpek mamalarına geçiş şarttır. Yine de mama değişimi konusunda veterinere danışmayı ihmal etmemelisiniz.

Her dönemde köpeğe verilen mamalar, köpeğin yaşına ve beslenme gereksinimlerine uygun olmalıdır. Bu sayede sağlıklı bir beslenme deneyimi elde edilecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir