Köpeklere isim seçerken dikkat edilmesi gerekenler neler? Hayatımızı paylaştığımız köpekler bizleri keyifli, neşeli ve gerçek anlamda mutlu eden şeylerden bir tanesidir. Evcilleştikleri ilk zamanlardan bugüne kadar bizlerin yanından asla ayrılmayan sevimli dostlarımız hala en sevilen ve en fazla sahiplenilen canlı konumundadır. Sahiplerine çok düşkün olan ve yanlarından bir an olsun ayrılmayan köpeklere isim seçmek gerekir.

Köpek sahipleri isim seçme konusunda bir hayli zorlanır, hatta çevreden gelen fikirler değerlendirmeye alınır. Köpeğe en doğru ismi seçerken karakterinden, görüntüsünden, davranışlarından ve tüylerinden esinlenmek doğru olsa da bazı önemli detaylara dikkat etmek önemlidir. Çünkü köpeğe koyulan yanlış isim hem köpeği hem de sahibinin hayatını zorlaştırabilir. Şimdi, tüylü arkadaşınıza isim seçerken odaklanmanız gereken konulardan söz edelim.

Köpeklere İsim Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Köpek İsmi Kısa ve Net Olmalı

Köpeklere isim seçerken dikkat edilmesi gerekenler söz konusu olduğunda öncelikle ismin kısa ve net oluşuna özen göstermelisiniz. Köpekler uzun isimleri algılama konusunda güçlük çekerler. Uzun heceye sahip isimler köpeklerin kafasını karıştırabilir, bundan dolayı bir köpeğe en uygun isim iki heceden oluşan köpek isimleridir.

Köpeğe ne kadar uzun heceli bir isim koyarsanız koyun, köpek yalnızca ilk iki hecesini algılayacaktır. Bu yüzden en ideal köpek ismi bir veya iki heceden oluşan isimdir. Bu isimlere örnek vermek gerekirse; dişi köpekler için Bella, Cici, Ece, Karamel, Nana, Mişa, Köpük, Viki, Venüs, Ponpon, Pati olabilirken; erkek köpekler için Asil, Bobi, Boncuk, Can, Bobo, Efe, Mişa, Tomy, Casper, Toprak, Kırpık, Tarçın olabilir.

Köpek İsminde Sert Ünsüzler Geçmeli

Köpeklere isim seçerken dikkat edilmesi gerekenler arasında bir diğeri de sert ünsüz konusu. Köpeklere en doğru ismi belirlerken kelimenin içerisinde geçen harflere de odaklanın. İsimde sert ünsüzler geçerse eğer köpek ismini daha kolay ve iyi algılar. Çünkü köpekler sert ünsüz harfleri diğer harflere göre daha iyi algılamaktadır. Mesela Dost, Kuki, Karam, Taşa, Atom, Garip, Hırçın, Cesur, İgor, Star gibi isimler tercih edilebilir.

Köpek İsmi Gündelik Yaşamda Kullanılan Kelimelerden Olmamalı

Köpeklere isim koyarken dikkat edilmesi gereken bir başka unsur da gündelik yaşamda sık kullanılan kelimeleri tercih etmemektir. Gündelik yaşamda konuşulan isimler, köpeğin sürekli ismini duymasına ve gerçekten kendi ismi söylendiği zaman ciddiye almamasına neden olur. Bundan dolayı sık sık söylenmeyen kelimelerin isim olarak seçilmesi gerekir. Türkçe veya yabancı fark etmeksizin kısa ve telaffuzu kolay bir isim seçilebilir.

Köpeklere İsim Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Köpeklere Eğitimde Verilen Komutlarla Benzer Olan İsimler Seçilmemeli

Köpeklere eğitim sırasında bazı temel komutlar öğretilir. Bu komutlar arasında gel, otur, kalk, dur gibi gündelik yaşam içerisinde mutlaka gerek duyulacak komutlar vardır. Köpeklere bu komutlara benzeyen isimler konulduğunda, kafası karışabilir ve çeşitli problemler ile karşı karşıya kalınabilir. Mesela köpeğe yel ismi verildiğinde, köpek bunu gel komutunda anlayarak sıkıntılar yaşanabilir. Bu yüzden Hero, Duman, Bıdık, Can, Ares, Miya, Alex, Ayaz, Yaman, Cici, Kiraz, Bulut, Mişa, Bıcır, Diva, Mimik, Peluş, Kokoş gibi isimler tercih edilebilir.

Köpeklere isim seçerken dikkat edilmesi gerekenler hususunda önemli olan detaylardan bahsettik. Ailenizin sevimli üyesi için doğru ismi seçtikten sonra bu ismi köpek künyesi üzerine yazdırabilirsiniz. Böylece isimli köpek kolyesi sayesinde onun harika bir imaj sergilemesini sağlarken aynı zamanda güvenli kalmasına da yardımcı olabilirsiniz!

İlgili gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir