Köpekler üşür mü? Tıpkı diğer hayvanlar gibi köpekler de hava koşullarına karşı dayanıklıdır, ancak aşırı düşük hava sıcaklıklarından olumsuz anlamda etkilenirler. Ayrıca, bazı ırklar soğuğu iyi tolere edebilirler, kimi köpek ırkları da nispeten daha çok üşür.

Kışın Köpekler Üşür Mü?

Köpekler Üşür Mü?

Kış aylarında köpekler birden çok değişkene bağlı şekilde az veya çok üşürler. Bunlar:

  • Ortam sıcaklığı: En belirgin faktördür ve hayvanları insanlarla aynı şekilde etkiler. Oda sıcaklığı ne kadar düşerse, evcil hayvanınız o kadar üşümüş hissedecektir.
  • Tüy yoğunluğu: Köpeğin tüy yoğunluğu da üşüme derecesine etki eden bir başka faktördür. Tüy yoğunluğu fazla olan köpekler diğer köpeklere oranla daha az üşür. Tüyler vücut ısısını koruduğu için bunlar ne kadar yoğun olursa ısı kaybı da o kadar az olacaktır.

Köpekler Üşür Mü? Köpeğin Üşüdüğünü Gösteren İşaretler

Köpekler Üşür Mü?

Köpekler üşür mü açıkladık. Şimdi de köpek üşüme belirtileri hakkında bilgiler verelim. Köpeklerin yılın belirli zamanlarında üşüdüklerini ve bununla daha kolay başa çıkmak için yardıma ihtiyaçları olup olmadığını anlamak için aşağıdaki belirtilere dikkat etmelisiniz:

  • Titreme: Üşüdüğü zaman hemen hemen her memelide ortaya çıktığı için evrensel bir semptomdur. Bu hareket ısı ürettiğinden, titreme düşük sıcaklıklara karşı doğal bir savunma mekanizmasıdır.
  • Soğuk kulaklar: Hayvanın gövdesi, iç organların faaliyetleriyle en fazla ısının üretildiği bölgedir. Bu yüzden kulak gibi kısımlarda köpeğin çok üşüdüğünü anlamak daha kolaydır.
  • Kıvrılma ve havlama: Açıkça fark edilen başka bir semptom, köpek uzuvlarıyla kıvrılarak köşelere uzanmaya çalıştığında ortaya çıkar ve biraz daha şiddetli durumlarda, bunu rahatsızlıktan dolayı hafif ciyaklamalarla yapabilirler.
  • Halsizlik: En aşırı durumlarda, soğuğun yoğunluğu nedeniyle köpeklerin uykuya dalması imkansızdır. Köpeğinizin kıvrandığını, uyuyamadığını ve çaresizce havladığını fark ederseniz üşüyor demektir.

Köpeğinizi Soğuktan Korumak İçin Öneriler

Köpekler üşür mü diyenler için köpekleri soğuktan korumanın yollarından bahsedelim. Bunlar:

1. Evde Doğru Sıcaklığı Koruyun

Köpeklerde aşırı üşümeyi önlemek için en önemli şey yaşadıkları ortamın uygun şekilde ısıtılmasıdır. Evde ısıtma sisteminin olması sizin için faydalı olduğu gibi dört ayaklı arkadaşınız için de faydalı olacaktır. Ayrıca, elbette, ona düzgün bir şekilde dinlenmesi için bir yer sağlamalısınız.

2. Yürüyüşe Çıkarken Dikkat Edin

Köpek tasması eşliğinde yürüyüşlere çıkmak tüm köpeklerin sevdiği bir aktivite çeşidi. Özellikle evinizde köpeğin fiziksel aktivitesi ve eğlencesi için yeterli alan yoksa, kış aylarında yürüyüşleri iptal etmek bir seçenek değildir. Ancak donmuş zeminde uzun süre bırakmamaya dikkat etmelisiniz çünkü bu hayvanlar çok çabuk üşüyebilir. Çünkü soğuk doğrudan pati tabanlarından girer.

3. Beslenmeye Dikkat Edin

Doğru beslenme aynı zamanda soğuk algınlığı ile savaşmaya da yardımcı olur. Daha iyi beslenen ve ideal vücut yağı oranlarına sahip köpekler, düşük sıcaklıklarla daha kolay başa çıkabilir. Bu sebeple de kaliteli köpek mamaları ile evcil dostunuzu beslemeniz önem arz eden bir husustur.

4. Tüy Sağlığına Dikkat Edin

Daha iyi tüy bakımı ile köpekler, özellikle uzun tüylü ırklar olmak üzere, açık havada bile soğuğa doğal olarak daha verimli bir şekilde dayanır. Bunun için tüy bakımına ve tüy sağlığını teşvik eden mamalar satın almaya dikkat etmenizde fayda var.

5. Köpeğinize Kıyafetler Alın

Köpeğinizin tüyleri seyrek ise onu soğuktan korumak için suni örtüler ve köpek kıyafetleri kullanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir