Çoğu insan köpekler kışın kıyafet giymeli mi diye merak ediyor. Mevsim geçişlerinde özellikle kış aylarında hem bizlerin hem de sevimli evcil veya sokak hayvanlarının bu değişim ve geçişlerden çokça etkilendiğini söyleyebiliriz. Bizler kendi değişimlerimizi fark edip önlemimizi alabiliyor olsak da sevimli dostlarımız özellikle kış aylarında gelen soğuklardan kendilerini korumakta zorlanabiliyorlar. Halk arasında her ne kadar tüylerin hayvanları soğuktan koruduğu ve üşümedikleri bilgisi dolaşsa da gerçekten soğuk ve sert geçen kış aylarında onlar da üşümektedirler.

Köpekler Kışın Kıyafet Giymeli Mi? Köpekler Üşür Mü?

Bazıları kısa bazıları uzun tüylere sahip olmasına rağmen köpeklerin de diğer tüylü hayvanlar gibi üşüdüğünü söylemek mümkündür. Kış aylarının gelmesiyle bizler gibi sevimli dostlarımızın da metabolizmaları kış ile mücadele için değişim göstermeye başlar. Köpeklerin soğuktan korunabilmesi için iyi beslenmesi, bakımının iyi yapılması ve kıyafet giyerek ısınması gerekmektedir.  Evde veya bahçede yaşaması fark etmeksizin köpeklerimizin soğuk kış aylarında üşümesi kaçınılmazdır. Bu nedenle köpekler kışın kıyafet giymeli mi sorusuna evet olarak cevap verebiliriz!

Köpekler Kışın Kıyafet Giymeli Mi?

Köpekleri Soğuktan Korumanın Yolları Nedir?

Sevimli dostlarımızı soğuktan korumak için beslenmesine dikkat etmek çok önemlidir. Kış aylarına gelindiğinde, köpeklerde oluşan metabolizma değişimleri doğrultusunda yiyecek miktarlarını ve çeşidini değiştirmek oldukça önem taşımaktadır. Kışın köpeğimize kalori ve yağ açısından zengin mamalar vermek ve bu mamaları ılık bir şekilde yemelerini sağlamak bağışıklıklarının artması ve soğuğa karşı daha dirençli olmaları açısından önemlidir.

Bunlara ek olarak köpeklerimize vereceğimiz takviye vitaminler ve mineraller de soğuğa karşı daha dirençli olmalarını sağlayacaktır. Bunların hepsinin yanında özellikle bahçede yaşayan köpekler için onları soğuktan ve yağmurdan korunmasını sağlayacak bir köpek kulübeleri olmalı ve bu köpek evi kuytu, rüzgardan uzak bir yere konumlandırılmalıdır. Yine köpekler için soğuğu ve üşümelerini önleyebilecek kıyafet giydirmek de onları soğuktan korumaya çok yardımcı olacaktır.

Köpeklere Kıyafet Giydirmek Zararlı Mıdır?

Köpekler kışın kıyafet giymeli mi? Köpek aksesuarları ve kıyafetleri köpeklere zararlı mı diye düşünüyor olabilirsiniz. Bazı kaynaklarda köpeklere kıyafet giydirmenin zararlı olduğu, doğal olarak kendilerini dış etkenlerden koruyabildikleri gibi bilgilerle karşılaşmaktayız. Hatta kıyafet giydirilen hayvanlarda bazı uzuvlarını kullanmasına engel olacağından zararlı olduğu bilgisi de verilmektedir.

İşin özüne baktığımız zaman sevimli dostumuza alacağımız kıyafet kesinlikle kumaş olarak giydirmeye uygun ve onun herhangi bir hareketini kısıtlamayacak, herhangi bir uzvunu kullanmasına engel olmayacak cinsten olmalıdır. Bu şekilde doğru bir seçim yapıldığında onlara, kışa ve soğuğa karşı ettikleri mücadelede yardımcı olmuş oluruz. Tabii ki sevimli dostlarımızı soğuktan koruyacak olan bu kıyafetlerin kesinlikle onlara uygun olması gerektiğini üstüne basa basa söylemekte fayda var. Rahatsız bir kıyafetle bizler nasıl kendimizi rahat hissedemiyorsak, onlar da aynı şekilde rahatsız olabileceklerdir.

Köpekler Kışın Kıyafet Giymeli Mi?

Köpeklerin yaşı ve tüy uzunlukları da onların soğuğa karşı olan dirençlerini farklılaştırmaktadır. Bu farklılıkları bilip, bilinçli hareket etmek de köpeğimizin hangi durumlarda üşüyeceğini bilmek ve önlem almak acısından önemli olacaktır. Yaşlı ve yavru köpekler tıpkı insanlarda da olduğu gibi soğuğa karşı daha az dirençlidir ve onları soğuğa karşı korumak gerekir. Tüyleri az ve kısa olan köpekler de kalın ve gür kürklü köpeklere göre daha çok üşüyeceklerdir. Örneğin kısa ve beyaz tüylü köpeklerde kar soğuklarında deri problemi dahi yaşanabilmektedir. Bu sebeplerden ötürü köpeklerimize kışın kıyafet giydirmek ve onları korumak hiç yanlış olmayacaktır.

Köpek Kıyafetlerinin Faydaları Nelerdir?

Köpekler kışın kıyafet giymeli mi sorusunu evet olarak cevaplamıştık. Köpek kıyafetleri kışın köpeğimizi soğuğa karşı korumakta ve hasta olmalarını önemli ölçüde önlemektedir. Peki bunların dışında köpek kıyafetlerinin ne gibi faydaları var, biraz da bunlara bakalım.

Köpek kıyafetleri fabrikaların veya arabaların yaydığı zehirli gazlardan köpeğimizin tüylerinin etkilenme oranını azaltacaktır. Onlarla yapacağımız yürüyüşlerde daha az kirlenmelerini sağlayacaktır ve bu da onları sık sık yıkamamızı engelleyecektir. Çünkü sevimli dostlarımızı çok sık yıkamak bağışıklıkları açısından pek de faydalı değildir.

Köpeğinizin kıyafetlerini köpek künyeleri ile eşleştirebilir ve onun muazzam bir stil sergilemesine de destek olabilirsiniz. Köpek kolyesi modelleri ile köpek giysilerini en iyi şekilde tamamlarken aynı zamanda köpeğinizin benzersiz bir stili olduğunu bir kez daha kanıtlayabilirsiniz!

Köpek kıyafetleri onları güneş ışınlarının zararlı etkilerinden de koruyacaktır. Yağan bir yağmurdan, şiddetli esen rüzgârdan da sevimli dostlarımızı kıyafetleri sayesinde korumamız daha kolay olacaktır. En önemli nokta ise vücutlarındaki ısı dengesini kıyafetler aracılığıyla sağlayabiliyor olmalarıdır.

Sonuç olarak bu kadar çok sebep varken kışın kıyafet giydirmenin sevimli dostlarımız için zararlı olacağını söylemek mümkün değildir. Onları dış etkenlerden korumak için rahat ve uygun kıyafeti giydirmemizin hiçbir sakıncası olmayacaktır. Hem zaten çok sevimli olan dostlarımız bu rengarenk kıyafetlerle daha da sevimli ve dayanılmaz hale geliyorlar!

İlgili gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir