Kıvırcık tüylü köpek cinsleri, az tüy dökmelerinden dolayı son derece popülerdir. Örneğin, Portekiz Su Köpeği ve Kaniş gibi köpekler, sıkı bukleleri ve sevimli halleri ile dikkat çekerler. Peki, kıvırcık tüylü köpekler hangileri?

Kıvırcık Tüylü Köpek Cinsleri

Kıvırcık Tüylü Köpek Cinsleri

En popüler kıvırcık tüylü köpek cinsleri şu şekilde sıralanabilir:

1. Kaniş Köpek Cinsi

Kıvırcık tüylü köpek cinsleri arasında oldukça popülerdir. Kabarık tüyleri, zeki halleri ve mükemmel arkadaşlıkları nedeniyle en çok tercih edilen köpeklerden biridir. Tüylerinin karışmaması adına düzenli olarak tımar edilmesi önemlidir. İyi koşullarda bakılırsa 12-15 sene kadar yaşayabilir.

2. Portekiz Su Köpeği Cinsi

Sportif bir köpek olarak öne çıkan Portekiz Su Köpeği Cinsi, kıvırcık tüylü köpek cinsleri arasındadır. Bu köpekler, balıkçılara kayıp olta takımlarını bulmada ve hatta boğulan denizcileri kurtarmada destek olmak amacıyla yetiştirilmiştir. Son derece güçlü ve çevik bir cinstir.

Bu köpeğin tüyleri hipoalerjeniktir. Tüyleri çok az dökülür. Yine de düzenli tımar şarttır. Köpeğin tüyleri, hayati organları sıcak tutarken diğer yandan ona suda hareket kabiliyeti sağlamaktadır. Genellikle 11-13 sene kadar yaşar.

3. Bichon Frise Köpek Cinsi

Irkın kelime anlamı kıvırcık tüylü demektir. Bu küçük ve sevimli cins, beyaz ya da pudra renklerinde tüylere sahiptir. Kıvırcık tüylü köpek cinsleri listesinde yer alır. Son derece hareketli, eğlenceli ve sevimli bir köpektir. Hareketli olduğundan dolayı köpek tasması ile dışarı çıkarılması önemlidir.

Protein, vitamin, mineral açısından yoğun olan köpek mamaları ile beslenmelidir. Tüylerinin bakımı düzenli olarak yapılmalı ve köpek temizlik ve banyo ürünleri ile bu köpeğin rutin olarak yıkanması gerekmektedir. İyi bakıldığı zaman 12-15 yıl kadar ömür süreleri bulunmaktadır.

4. Airedale Terrier Köpek Cinsi

Terrier ırkının en büyük cinsidir. Tüyleri oldukça belirgindir. Kahverengi ve krem gibi renkleri olabilir. Dalgalı ve sık tüyler içerir. Hassas bir tüy yapısına sahip olduğu için düzenli tüy bakımı önem arz eder. Bu aşamada kaliteli köpek tüy bakım ürünlerinin kullanılması gerekir. Ayrıca hipoalerjenik bir köpek cinsidir.

Çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla çok iyi anlaşır. Oldukça sevecen ve sakin bir köpektir. Protein yönünden zengin olan köpek mamaları tüketmelidir. Beslenmesi ve bakım gereksinimleri iyi bir şekilde karşılanırsa 12 sene kadar yaşayabilir.

5. Macar Su Köpeği Cinsi

Kıvırcık tüylü köpek cinsleri söz konusu olduğunda bu listede Macar Su Köpeği de mutlaka yer almalıdır. Kendine has tüy görünümü ile bir adım öne çıkan Macar Su Köpeği, düzenli tüy bakımı gerektirir. Aksi halde tüyleri hızlı bir şekilde karışabilir. Bu noktada köpekler için özel olarak geliştirilen köpek tarakları ve köpek tüy bakım ürünleri kullanılmalıdır.

Tüy bakımı dışında genel bakımı zor değildir. Uyumlu ve sakin bir köpektir. Çocuklu aileler için de ideal olduğunu söyleyebiliriz. Diğer köpeklerle, çocuklarla ve hatta kedilerle dahi iyi anlaşan bir ırktır. Kaliteli köpek mamaları ile beslenmelidir. 12-13 yıl kadar yaşayabilir.

6. Bedlington Terrier Köpek Cinsi

Kıvırcık tüylü köpek cinsleri arasında bir diğeri de Bedlington Terrier oluyor. Kuzuya benzer bir görüntüsü vardır. Son derece sevimli ve sakin bir köpektir. Tüy bakımı rutin olarak gerçekleştirilmelidir. Genellikle sahipler bu köpek ırkının tüylerini düzenli olarak kırparlar.

Köpek oyuncakları ile oynamaktan, çocuklarla ve yetişkinlerle vakit geçirmekten hoşlanır. Düzenli olarak orta dereceli egzersize ihtiyacı vardır. Besleyicilik yönü yüksek olan köpek mamaları yemelidir. Ortalama ömür süresinin 12-14 sene olduğu bilinir.

7. Bolognese Köpek Cinsi

Kıvırcık tüylü köpek cinsleri Bolognese ile devam ediyor. Sıkı, kısa ve kıvırcık tüy görünümüne sahiptir. Tüyleri orta uzunluktadır. Çok tüy dökmese de en azından haftada bir veya iki defa tüy bakımının yapılması gerekir.

Sevecen, oyuncu ve eğlenceyi seven bir köpektir. Her yaştan insanla iyi anlaşır. Kedilerle bile iyi iletişim kurar. Eğitime hızlı cevap verir. Eğitim aşamasında köpek eğitim malzemeleri de muhakkak kullanılmalıdır. İyi koşullarda bakıldığı zaman 14 yıla kadar yaşayabilir.

8. Barbet Köpek Cinsi

Fransa’ya özgü bir cinstir. Ancak tüm dünyada popülerdir. Kat şeklinde ve orta uzunlukta kıvırcık tüyler barındırır. Kendine has sevimli bir görüntüsü vardır. Yumuşacık tüylerinin sağlıklı kalabilmesi adına rutin fırçalama şarttır. Köpek şampuanları ile tüy ve deri sağlığı teşvik edilmelidir.

Çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla arası çok iyidir. Orta derecede günlük egzersiz gereksinimi bulunur. Protein, mineral, vitamin gibi önemli besin bileşenleri açısından zengin olan köpek mamalarıyla beslenmelidir. Bu sayede sağlıklı ve uzun ömürlü olacaktır. Ortalama yaşam süresinin 15 sene olduğu bilinir.

9. İrlanda Su Köpeği Cinsi

Kıvırcık tüylü köpek cinsleri arasında bulunan İrlanda Su Köpeği, tüm dünyada popülaritesini sürdüren bir başka ırktır. Çift katlı tüy yapısına sahip olan bu köpek ırkı, hipoalerjenik olarak kabul edilir. Tüyleri çok fazla dökülmez. Ancak haftada birkaç kez tüy bakımı yerine getirilmelidir.

Kuyruğunda ve yüzünde düz tüyler vardır. Ancak vücudunun geri kalanı kıvırcıktır. Köpek şampuanları kullanılarak tüylerinin sağlıklı kalması desteklenmelidir. Altı haftada bir banyo yaptırılması tavsiye edilir. İyi bakıldığı zaman 12 sene kadar yaşayabilir.

10. Puli Köpek Cinsi

Puli de kıvırcık tüylü köpek cinsleri arasındadır. İlk başlarda koyun gütmek için yetiştirilmiş olsa da günümüzde evcil hayvan olarak sıklıkla tercih edilen bir köpek ırkıdır. Kabarık, bukleli ve ipeksi tüylere sahiptir. Tüylerinin sağlığını korumak için haftada birkaç kez tımar edilmesi önerilir. Kaliteli köpek fırçaları ile bunu gerçekleştirebilirsiniz. Her 6-8 haftada bir köpek banyo ürünleri kullanılarak banyo yaptırılmalıdır.

Enerjik, sadık, eğlenceli ve uysal bir köpektir. Orta dereceli fiziksel aktiviteye ihtiyaç duyar. Protein açısından yoğun olan mamalarla beslenmelidir. Yaklaşık ömür süresinin 10-15 sene kadar olduğu söylenebilir.

11. Komondor Köpek Cinsi

Kıvırcık tüylü köpek cinsleri arasında elbette Komondor ırkından da söz edebiliriz. Benzersiz görünümü ile fark yaratan bu ırk, doğal ve uzun bir kürke sahiptir. Çoban köpeği olarak yetiştirilmiştir ve görünümü biraz kuzuları andırır.

Tüyleri sık fırçalama gerektirmez ama düzenli olarak banyo yapması şarttır. Aksi halde tüylerinin sağlığı riske girebilir. Köpek tüy sağlığını koruyan mamalar tüketmelidir. 10-12 sene kadar yaşayabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir