Kedilere isim seçerken dikkat edilmesi gerekenler var. Her kedi sahibi, kedisine hem çok yakışacak hem de onunla bütünleşecek bir ismi koymak ister. Ancak isim seçerken zorlanır, hatta seçenekler arasında kararsız kalır. Bir kedi ebeveyni olarak; hemen her anınızda yanınızda olan patili dostunuz için isim seçerken birçok detaya odaklanmak gerekir. Peki, kediye isim seçerken nelere dikkat edilmeli?

Kedilerin ismine kolayca alışması için kısa ve telaffuzu kolay olan bir isim bulmanız çok önemli. Bunun yanı sıra günlük yaşamda sık sık kullanılan kelimelerin kediye isim olarak seçilmemesi gerekir. Çünkü kediler konuşulduğu her an kendisine seslenildiğini düşünür. Kediye hem farklı hem kedinin mizacını yansıtacak ve kolayca alışacağı bir ismi seçmek zor gibi görünse de bazı detaylar ile minik dostunuza en uygun ismi seçebilirsiniz. İşte, kedilere isim seçerken dikkat edilmesi gerekenler!

kedilere isim seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Kedi İsminin Telaffuzu Kolay Olmalı

Kedi isminin zor olmaması ve telaffuzunun kolay olması önemli. Kedilerin ismine kısa bir zamanda alışabilmesi ve sahibinin de kolayca ona seslenebilmesi için kısa, net ve anlamlı bir isim seçilmesi doğru olacaktır. Uzun ve söylenmesi güç olan isimler kedilerin isme alışma süresini uzatabilir. Kedilere Pati, Zeytin, Yumak, Pamuk, Badem, Tarçın, Pisi, Şila, Mira, Şirin, Luna, Çakıl gibi isimler konulabilir. Bu sevimli isimleri kedi künyesi üzerine de yazdırabilirsiniz.

Kedinin Görüntüsüne Göre İsim Seçilebilir

Kedilerin sahip olduğu özelliklerini öne çıkaran isimler daha anlamlı ve alışılması kolay olan isimlerdir. Mesela gri bir kedi cinsine genelde duman ismi tercih edilir. Kedinin sahip olduğu göz rengi, bacak boyu, tüylerinin rengi, sesi ve duruşu gibi sevimli özellikleri dikkate alarak değişik ve kolay isimler koyulabilir. Mesela Gümüş, İnci, Karamel, Melek, Mercan, Güneş, İpek, Ela gibi isimler tercih edilebilir. Yine bu tarz isimleri de kedi kolyesi üzerine ekletebilir, onun güvenliğini sağlayabilir ve trend kedi isimliği ile kedinizin tarzını yansıtmasına izin verebilirsiniz!

kedilere isim seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Kedi İsmi Gündelik Yaşamda Kullanılan Kelimelerden Seçilmemeli

Kedilere isim seçerken dikkat edilmesi gerekenler konusunda şuna da odaklanmakta yarar var: Gündelik yaşamda sık sık kullanılan kelimelerin kediye isim olarak tercih edilmemesi çok önemlidir. Günlük yaşamda sohbet ederken kullanılan kelimeler isim olduğunda, kedinin ismini sürekli duymasına ve gerçekten ismi telaffuz edildiğinde ciddiye almamasına neden olur. Bu yüzden sık sık söylenmeyen kelimelerin seçilmesi şarttır. Bunun yanı sıra isim Türkçe veya yabancı kelime fark etmeksizin kısa ve öz olmalıdır. Mesela İpek, Miniş, Pati, Hera, Melis, Boncuk, Zuzu, Cadı, Tarçın, Çakıl, Ares, Eylül, Zuzu, Gofret, Karam, İnci, Mars, Aşil gibi kedi isimleri tercih edilebilir.

İlgi Duyulan Bir Alana Göre İsim Seçilebilir

Kedi sahiplenilmeden önce düşünülen isimler varsa eğer seçim yapmak daha kolay olur. Ancak daha önceden düşünülen bir isim yoksa film yıldızları, dizi karakterleri, şarkı veya kitap karakterlerini esas alarak kedi adı seçilebilir. Mesela edebiyatı seven bir yapıya sahipseniz kitaplardan esinlenerek en doğru ve uygun adı bulabilirsiniz. Bu açıdan düşünüldüğünde Dolunay, Nazlı, Şeker, Rose, Pars, Bafe, Bella, Simba, Angel, Oreo, Roma, Nisan, Pera gibi isimler de iyi bir seçenek olarak öne çıkar.

Kedi tasması üzerinde hoş duran, kedinizin karakterini yansıtan bir isim arıyorsanız; önerilerimizi keşfetmek için TIKLAYINIZ!

İlgili gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir