Kedilerde mutluluk belirtileri, kedi sahiplerinin bilmek istediği detaylardan biridir. Çünkü insanlar, mutlu kediler isterler. Fakat çoğu zaman kedilerinin mutlu olup olmadığını sorgularlar. Her kedi bireyseldir ve insanlar gibi mutluluğu da farklı şekillerde ifade ederler. Yine de bazı evrensel ipuçları, kedinizin mutlu olduğunu anlamanızı sağlar. Bu ipuçlarını sizler için sıraladık.

Kedilerde Mutluluk Belirtileri

Kedilerde Mutluluk Belirtileri

Kedilerde mutluluk belirtileri bazı tüyolar ile kendini belli eder. Bu nedenle, çeşitli yollarla kedinizin mutlu ve neşeli olduğunu anlayabilirsiniz. Bunlar:

Sesli İpuçları

Kediler kelimenin tam anlamıyla mutlu olduklarını dile getirebilirler. Sesli ipuçları vererek, size mutlu bir ruh halinde olduklarını ifade edebilirler. Sesli ipuçları, size her şeyi anlatır ve kediler miyavlama yoluyla uzun süren konuşmalar yapabilirler. Genel olarak yüksek perdeli sesler mutlu olduklarını söyler.

Düşük perdeli sesler ise kedilerin biraz hüsrana uğradığını işaret edebilir. Düşük ses tonuyla miyavlayan kedilerin talepkâr olduğu da bilinir. Ancak unutmamalısınız ki, bazı kediler sessizliği sever ve sessizlikleri ile mutluluklarını ifade ediyor olabilirler. Mırıldanmalar her daim mutluluk göstergesi olmasa da çoğu kedi için mutluluk belirtisidir.

Vücut Dili

Kedilerin üzgün olduklarını ya da mutluluklarını belli eden pek çok vücut pozisyonu vardır. Bu nedenle kedilerde mutluluk belirtileri vücut diliyle de ilgilidir. Örneğin, halinden çok memnun bir kedi, kulakları önde, göz kapakları yarıya indirilmiş bir şekilde kedi yatağı üzerinde kıvrılabilir.

Kedinin olduğu yerden size göz kırpması ise mutlu bir kedi hareketi olarak lanse edilir. Gözlerin aniden büyümesi, mutluluğu gösterebilir. Mesela kediler, mamayla doldurulmuş kedi mama kabı gördüklerinde bu hareketi sergileyebilirler. Mutlu kediler, bıyıklarını hafifçe öne doğru tutarlar ve tüyleri pürüzsüzdür. Neşeli bir kedinin kuyruğunu yukarı kaldırması da muhtemeldir.

Kedilerde Mutluluk Belirtileri

Çevreye İlgi

Kedilerde mutluluk belirtileri söz konusu olduğunda bir başka detay ise kedinin çevreye karşı ilgili davranması. Mutlu kediler, etrafındaki insanlara ve diğer evcil hayvanlara karşı ilgi gösterirler. Kedinin keyfi yoksa, uzaktan insanları ve hayvanları sakince izleyebilir. Mutlu bir kedi dikkatlidir ve çevresindeki birçok şey onun dikkatini çeker. Bunlara ek olarak; kendine güvendiğini belli eden kedi dostlarımız, en yüksek mutluluk oranına sahip kedilerdir.

Oyun Oynamak

İyi sosyalleşen ve sağlıklı kedi yavruları, sürekli olarak oynarlar ve mutluluktan başka bir şey bilmezler. Kedilerin kedi oyuncakları ile oyunlar oynamaları, diğer evcil hayvanlarla sosyalleşmeleri de müthiş bir mutluluk göstergesi olarak kabul edilir. Kediler olgunlaştıkça oyun etkinliği de doğal olarak azalır. Yetişkin bir kedinin oyunlara karşı ilgi gösterdiğini fark ederseniz, tüylü arkadaşınızın mutlu olduğunu anlayabilirsiniz.

Uyumak

Kedilerde mutluluk belirtileri listesinde uyumak da var. Kediniz şekerleme yapıyorsa ve uyumak için size ya da evcil dostlarına sokuluyorsa, mutlu olduğunu bilmelisiniz.

Bakım

Mutlu ve kendini iyi hisseden kediler bakımlı olur. Kötü bakım, hastalığın, mutsuzluğun ve üzüntünün bir işareti olabilir. Bundan dolayı kediniz bakımlı görünüyorsa, mutludur!

Kedilerde Mutluluk Belirtileri Nelerdir?” ile ilgili yorum;

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir