Kedilerde kilo verme nedenleri oldukça çeşitlidir. İstenmeyen kilo kaybı, genelde başka bir sağlık sorununa işaret eder. Pek çok insan, yaşlı kedisinin kilo vermesini normal kabul eder. Ancak durum böyle olmamaktadır. Kedinizde ani bir kilo kaybı görürseniz, mutlaka harekete geçmelisiniz.

Kedilerde Kilo Verme Nedenleri

Kedilerde Kilo Verme Nedenleri

Genelde kedi dostlarımız yeteri kadar kedi maması tüketmedikleri zaman kilo verirler. Bazı hastalıklar ise yeterli besin alımı gerçekleşse dahi kedinin zayıflamasına sebep olur. Nedene bağlı olarak kilo kaybı belirtilerine başka durumlar da eşlik edebilir. Kedilerde kilo verme nedenleri ise şunları içerir:

1. Kedilerde Hipertiroidizm

Hipertiroidizm sorunu, genelde yaşlı kedilerde görülen bir sağlık problemidir. Bu sağlık sorunundan muzdarip olan kediler, tiroit bezinin büyümesinden dolayı çok fazla miktarda tiroit hormonu üretirler. Buna tiroit hormonu üzerinde büyüyen iyi huylu bir tümör sebebiyet verebilir. Hipertiroidizmin yaygın semptomları arasında kedide aşırı iştah artışı, kedinin ani kilo vermesi, aşırı susaması ve sık idrara çıkması yer alır. Bazı kedi dostlarımızda ise hiperaktivite, ishal ve kusma görülebilir. Hipertiroidizmi bulunan kedilerin tüyleri dağınık ve yağlı bir görünümde olabilir. Bu hastalık oral ilaçlar ve radyoaktif iyotla tedavi edilebilmektedir.

2. Kedilerde Kronik Böbrek Hastalığı

Kedilerde kilo verme nedenleri söz konusu olduğunda bir başka faktör ise kronik böbrek rahatsızlığıdır. Yaşlı kedilerde sıklıkla görülen bir sağlık sorunudur. Böbrekler, önemli hormonları üretirler. Aynı zamanda kandaki atıkları filtreleme ve kan basıncını düzenlemeye yardımcı olurlar. Bir kedinin böbrekleri sağlıklı değilse, başka sorunlar da meydana gelir. Bunlar arasında susuzluk, kilo verme, sık olarak idrara çıkma isteği, enerjisizlik sayılabilir. Bu rahatsızlık genelde beslenme değişikliği, sıvı takviyesi ve ilaçlarla kontrol altına alınabilir.

3. Kedilerde Diyabet

Diyabet, kedileri ciddi anlamda etkileyen ve kilo verme gibi sorunlar yaşamalarına sebep olan bir başka hastalıktır. Bu endokrin bozukluk, pankreasın insülin salgılama ve üretme yeteneğini olumsuz anlamda etkiler. Kedilerde diyabet belirtileri arasında enerjisizlik, susuzluk, iştah artışı, kilo verme, sık şekilde idrara çıkma isteği bulunur. Hastalık genel olarak beslenme değişikliği ve insülin ile kontrol altına alınmaktadır. Farklı ilaçlar ile de tedavi desteklenmektedir. Hatta bazı kedilerin birkaç aylık tedavi sonrasında normale döndükleri görülür.

4. Kedilerde Gastrointestinal Sorunlar

Kedinin mide ve bağırsağında oluşan bir sorun, kilo vermeyi tetikleyebilir. Bağırsak sorunları iştahı azaltabilir ve yiyeceklerin sindirilmesini önleyerek kilo kaybına yol açabilir. Bazı gastrointestinal sorunlar arasında pankreas hastalıkları, inflamatuar bağırsak hastalığı ve bağırsak parazitler yer alır.

Kedilerde Kilo Verme Nedenleri

5. Kedilerde Diş Problemleri

Kedilerde kilo verme nedenleri listesinde bir başka husus ise diş sorunlarıdır. Ağız ve diş sorunları iştahın azalmasına, kilo kaybına ve kedinin huzursuzluk yaşamasına sebep olur. Kedilerde görülen yaygın ağız ve diş sorunları; diş kırıkları, resorptif lezyonlar, periodontal hastalıklar şeklinde sıralanabilir. Bazı kedilerde ağrılı ve acılı iltihaplanma da oluşabilir. Bütün bunlar kedinin beslenmesini olumsuz anlamda etkiler.

6. Kedilerde Kanser

İnsanlar gibi kedilerde de kanser görülebilir. Bu hastalık kedinin bazı vücut yerlerinde oluşabileceği gibi bütün vücudunu da sarabilir. Kanser durumunda kedinin iştahı azalabilir, kilo verebilir, halsizlik yaşayabilir, kas erimesi ve enerjisizlik durumları görülebilir.

7. Kedilerde Stres

Kedilerde kilo verme nedenleri stresten de kaynaklanabilir. Kedi dostlarımız bazı değişikliklere karşı çok hassas olan canlılardır. Bununla beraber kediler, stres yaşadıklarını iyi bir şekilde gizleyebilirler. Ardından belirtiler daha büyük olabilir ve ciddi sağlık problemleri kediyi etkileyebilir. Stresten dolayı kedi zayıflayabilir, iştahı kesilebilir, ruh hali kötüleşebilir. Kedinin stres yaşıyor olması başka hastalıkları da beraberinde getirebilir.

Kedilerde Kilo Verme Durumunda Ne Yapılmalı?

Kedilerde kilo verme nedenleri hakkında bilgi paylaştıktan sonra şimdi de kedinizi bu durumdan kurtarabilmek için neler yapabileceğinizden söz edelim. Öncelikle kedinizin gerçekten kilo verip vermediğini belirlemelisiniz. Bu durum yavaş bir şekilde gerçekleştirse, kedinin sağlık sorunu olup olmadığını anlamak gerçekten zorlaşır. Bazen sahipler, kedilerini kucaklarına aldıklarında hayvanın kilo verdiğini fark ederler.

Kedinizin kilo verdiğinden eminseniz, onu veterinere kontrol ettirmelisiniz. Veteriner, kedinin neden kilo verdiğini anlamak için çeşitli testler yapacaktır ve evcil dostunuzu muayene edecektir. Kedinin kilo vermesine neden olan faktör belirlendikten sonra uygun tedavi seçeneklerine başlanabilecektir. Önemli olan ise zaman kaybetmeden veteriner desteği almaktır. Bu sayede kedinin sağlığına kavuşması mümkün hale gelebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir