İlk kez köpek sahipleneceklere öneriler ile sizlerleyiz. Eve yeni bir köpek getirmek her daim heyecan verici bir gelişmedir. Köpek sahibi olma yolculuğunu ilk defa deneyimleyecekseniz, muhtemelen pek çok farklı sorunuz olabilir. Bu yazımızda ilk defa köpek sahibi olacaklara tavsiyeler sunuyoruz.

İlk Kez Köpek Sahipleneceklere Öneriler Nelerdir?

İlk Kez Köpek Sahipleneceklere Öneriler

İlk kez köpek sahipleneceklere öneriler; bir köpek tercih etmeden evvel biraz araştırma ve bilgi edinme gereksiniminde olanlara hitap eder. Nasıl sorumlu bir evcil hayvan sahibi olabileceğinizi anlamak, sizin ve yeni evcil dostunuzun uzun seneler boyunca mutlu bir arkadaşlığı paylaşmanıza olanak tanıyacaktır. Bunun için aşağıdaki detaylara odaklanabilirsiniz:

1. Köpek Sahibi Olmanın Sorumlulukları

İlk kez köpek sahipleneceklere öneriler arayanlar için ilk önemli husus, şüphesiz ki sorumlulukları bilmektir. Köpek sahibi olmak, birçok önemli fayda yaratır. Fakat beraberinde gelen sorumlulukları da göz önünde bulundurmak gerekir.

Eve bir köpek getirdiğiniz zaman, yeni evcil hayvanınızın bütün hayatı boyunca ona bakmayı planlamalısınız. Bir köpeğin cinsine ve büyüklüğüne bağlı olarak; yeni evcil arkadaşınız on beş seneye kadar yaşayabilir. Hatta iyi koşullarda bakılması, bu süreç daha da uzun olabilir. Yeni bir köpek sahiplenmeden evvel, bir köpeğin bakımını üstlenmeye hazır olduğunuzdan emin olmalısınız.

2. Köpek Irkını Doğru Seçin

İlk kez köpek sahipleneceklere öneriler arasında bir diğer mühim konu da köpek ırkı seçimi. Örneğin, safkan bir köpek istiyorsanız; ilgilendiğiniz cinsleri detaylıca araştırın. Bu ırkların görünüşlerinin ötesinde hangi özelliklerinin sizi etkilediğini belirleyin. Kendi yaşam tarzınıza ve yaşam alanınıza uygun bir köpek tercih etmeniz çok önemli.

Bütün köpek cinslerinin farklı enerji seviyeleri ve egzersiz ihtiyaçları olur. Çok yoğun bir yaşam tarzınız var ise aşırı egzersize ihtiyaç duyan bir köpek, muhtemelen sizin için uygun olmayacaktır. Eğer ki, köpeğin egzersiz ve bakım ihtiyaçlarını yerine getirebileceğinizi düşünüyorsanız; daha aktif köpeklere yönelebilirsiniz.

Aynı şekilde, tüy dökmeyen köpek ırkları, tüy alerjisi olan insanlar için doğru bir seçim olacaktır. Bu nedenle bir ırkın tüy dökme düzeylerini, bakım ihtiyaçlarını ve eğitim kapasitelerini de göz önünde bulundurmalısınız.

3. Yavru Köpek Mi? Yetişkin Köpek Mi?

Çoğu insan eve bir köpek yavrusu getirmeyi düşünür, ancak yetişkin bir köpeği evlat edinmeyi de göz ardı etmemelisiniz. Yavru köpekler gerçekten sevimlidir. Ama çok fazla bakıma ihtiyaçları olur. Yavru köpek bakmak için zamanınız var ise bu köpekler arasından seçim yapabilirsiniz.

Ayrıca, yavru köpeklerin kendine güvenen, uslu yetişkin köpekler olarak büyüyebilmeleri için yaşamlarının ilk yılında kapsamlı bir sosyalleşmeye ve eğitime ihtiyaçları vardır. Bunu da göz önünde bulundurmalısınız.

Tuvalet eğitimi özellikle bazı köpek cinsleri için zorlayıcı olabilir. Bununla beraber, özellikle melez ırklar için bir yavru köpeğin büyüyüp nasıl görüneceğini ve nasıl davranacağını ölçmek zor olabilir.

Ortalama yetişkin boyutu, aktivite düzeyi, mizacı, tüy yapısı gibi özellikler, bir yavru köpek seçiminde etkili olabilecek önemli faktörler arasında sayılmaktadır.

Yetişkin bir köpeği evlat edinmek genellikle daha kolaydır. Pek çok yetişkin zaten gerekli eğitimlerini tamamlamıştır. Hatta itaat eğitimleri dahi almış olan köpek cinsleri var. Ayrıca yetişkin köpeklerde boyut, enerji düzeyi, kişilik ve tüy özellikleri bakımından ne görüyorsanız onu elde edersiniz.

4. Köpek Beslenmesine Özen Gösterin

İlk kez köpek sahipleneceklere öneriler arasında beslenme konusu oldukça önemli bir detaydır. Köpek dostunuzun size uzun seneler arkadaşlık edebilmesi ve sağlıklı kalabilmesi amacıyla beslenmesine dikkat etmeniz gerekir. Bu yüzden köpeğinizin yaşına, ırkına ve enerji gereksinimlerine uygun olan köpek mamaları tercih etmelisiniz.

5. Köpeğiniz Güvende Kalsın

Köpek dostunuzun güvende kalmasını sağlamalısınız. Bunun için Petneym koleksiyonunda yer alan köpek tasması, köpek künyesi ve köpek kolyesi tam da ihtiyaç duyduğunuz malzemelerdir. Evcil hayvanınızın kaybolması durumunda size getirilmesini sağlayan bu ürünler, bütün köpek sahiplerinin önem verdiği elzem köpek malzemeleri arasında yer alır. Ayrıca köpek aksesuarları ile sevimli dostunuzun tarzını yansıtmasını sağlayabilir ve onun çok daha tatlı görünmesine yardımcı olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir