Havana Brown kedi ırkı, evcil kedi sahiplenmek isteyenlerin ilgisini çekiyor. Görünümü ve karakteri ile kedi severlerin favorisi olan bu canlılar, aynı zamanda bakım kolaylığıyla da fark yaratıyor. Havana Brown kedileri hakkında bilinmesi gerekenleri sizler için derledik.

Havana Brown Kedi Irkı Tarihçesi

Havana Brown Kedi Irkı

Havana Brown kedileri Tayland’a özgüdür. Burada yaşayan insanlar Havana Brown kedilerinin çok güzel olduklarını ve ayrıca kötü ruhlardan ve enerjilerden koruduklarını düşünüyorlardı. Bu kediler Tonkinese ve Burmese kedilerinin karışımıdır. Her iki kedinin melezlenmesi sonucunda elde edilmişlerdir.

Barones Miranda Von Ullman’ın 2. Dünya Savaşı’ndan sonra arzusu çikolata renginde bir kedi elde etmekti. Bu nedenle Tonkinese ve Burmese kedilerini çaprazlayarak bu amacına ulaştı ve sonuç olarak ortaya harika görünen ve iyi bir karaktere sahip olan Havana Brown çıktı.

Havana Brown Kedi Irkı Özellikleri

Havana Brown, çikolata veya kahve tonlarında bir kedidir. Havana Brown’ın sahip olduğu çarpıcı çikolata kahvesi rengi ve yeşil gözlerine ek olarak, onu eşsiz ve değerli bir kedi yapan çok sayıda özelliği bulunur. Havana Brown güçlü, kaslı bir kedidir. Bundan dolayı hiperaktif ve sinirli bir kedi olmasa bile günlük fiziksel aktivite yapması şarttır.

Tüyleri orta uzunluktadır. Yüksekliği yaklaşık olarak 28 cm kadardır. Ağırlığı ise genel olarak 3-5 kilogram arasındadır. Fiziksel aktiviteye düşkün, meraklı, sevecen ve bağımsız bir kedidir. Çocuklar ve aileler ile iyi geçinir. Diğer evcil kedilerle de arası çok iyidir. Meraklı bir yapısı olmasından dolayı kedi künyesi kullanması önerilir. Böylece kaybolma ihtimali minimize edilir. İyi koşullarda bakılır ise 8-13 sene kadar yaşam süresi olduğu söylenir.

Havana Brown Kedi Irkı Karakteri

Havana Brown kedisi, çok sevecen ve sadık bir kedi olarak karakterize edilir. Bu cins tamamen sevdiklerine bağlıdır ve tüm aile üyeleriyle kolayca anlaşır. Öte yandan, çok bağımsız ve sakin, kucaklanmayı sevmeyen bir kedi olduğu da unutulmamalıdır. Bu sebeple insanlara sadece canı istediğinde yaklaşacak ve kendi yaşam alanında vakit geçirmekten mutlu olacaktır. Yabancılara karşı biraz utangaç olabilen bir kedidir.

Havana Brown kedileri oyun oynamayı sever. Kedi tasması eşliğinde dışarı çıkmaya bayılır. Yeni yerler keşfetmekten mutluluk duyar. Çok meraklı olduğu için keşfetmeye düşkündür. Enerjisini atabilmesi için günlük aktivitelere gereksinim duyar. Kedi oyuncakları ile de kaliteli ve eğlenceli zamanlar geçirebilir.

Ayrıca sesler ve miyavlamalar yoluyla iletişim kurmayı sevdiği için çok zeki ve konuşkan bir kedidir. Bununla birlikte yoğun bir mırlamaya sahip olmasıyla da karakterize edilir.

Havana Brown Kedi Irkı Bakımı

Havana Brown kedi ırkı bakımı oldukça kolaydır. Bu kedilerin bakımıyla ilgili unutulmaması gerekenler:

  • Rutin olarak kedi tarağı ile kedinizi fırçalamalısınız.
  • Kedi tuvaletini temiz tutmalısınız.
  • Rutin veteriner kontrollerini aksatmamalısınız.
  • Nemli ortamlardan ve ani sıcaklık değişikliklerinden kaçınmalısınız.
  • Gözlerini ve kulaklarını haftada bir kez temizlemelisiniz.
  • Kaliteli kedi mamaları ile beslenmesini sağlamalısınız.
  • Uzayan tırnaklarını dikkatlice kesmelisiniz.

Havana Brown Kedilerinin Beslenme İhtiyacı

Havana Brown kedi ırkı, protein, mineral ve vitaminler yönünden yoğun olan mamalarla beslenmelidir. Beslenmesi kuru kedi maması ve konserve kedi maması içermelidir. Aynı zamanda eğitim sürecinde kedi ödül maması da bu kedilere sunulmalıdır.

Bu kedi cinsinin beslenmesinde yaş faktörü de hesaba katılmalıdır. Yavru bir Havana Brown kedisi için yavru kedi mamaları uygun iken, yetişkin Havana Brown kedileri için de yetişkinlere özel mamalar ideal olacaktır. Aynı durum yaşlı Havana Brown kedileri için de geçerlidir. Havana Brown kedisine sunacağınız mamanın tam ve dengeli olmasına ve kaliteli bir markanın ürünü olmasına dikkat etmelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir