Cornish Rex kedi ırkı en çok tercih edilen popüler kedi cinslerinden biridir. Tüm dünyada bilinen ırk, bakımı kolay olan kedilerdendir. Peki, Cornish Rex kedisinin özellikleri nelerdir?

Cornish Rex Kedi Irkı Tarihçesi

Cornish Rex ilk kez 1950’de Cornwall’da (İngiltere) ortaya çıktı. British Shorthair cinsi bir çiftlik kedisi, Cornish Rex’in karakteristik dalgalı tüylerine sahip bir yavru kedi doğurdu. Bu kedi türü, ilerleyen dönemlerde Siyam Burmese, Rus Mavi kedisi, Amerikan Shorthair ve Havana Brown ile karıştırılarak bugünkü görünümünü almıştır. Cinsin tanınması ise 1964 senesinde oldu.

Cornish Rex Kedi Irkı Fiziksel Özellikleri

Cornish Rex Kedi Irkı

Cornish Rex kedi ırkı zayıf bir vücut yapısına sahiptir. İnce bacakları bulunmaktadır. Başı kama şeklindedir, yanları dardır ve büyük kulakları ona yaramaz bir görünüm verir. 10-16 sene kadar yaşayabilir. 3-5 kilogram ağırlığındadır.

Düz bir desene sahip olabilir. Siyah, çikolata, turuncu, mavi, krem ​​gibi renkler barındırabilir. Aynı şekilde bu renklerden herhangi biri beyaz ile kombinlenebilir. Tekir deseni, Cornish Rex kedilerinde de görülebilir. Ayrıca üç renkli desene sahip dişiler de vardır.

Cornish Rex kedisinin tüy tipi, türün gerçekten karakteristik özelliğidir. Tek katlı tüy yapısı içerir. Tüyleri genellikle dalgalı ve yumuşaktır. Hatta Rex tavşanına benzeyen bir tüy yapısı olduğu bilinmektedir. Tüylerinin hoş bir görüntüde kalabilmesi için düzenli olarak kedi tarağı ile fırçalanması şarttır.

Diğer kedilerden daha fazla ısı yayıyor gibi görünseler de, gerçek şu ki, ikinci bir katmanın olmaması, belirli bir yalıtım etkisini kaybetmelerine neden olur. Bundan dolayı yaşam alanı ideal sıcaklıkta olmalıdır. Cornish Rex’in çoğu cins kadar tüy dökmemesi nedeniyle hipoalerjenik bir kedi olduğunu söyleyebiliriz.

Cornish Rex Kedi Irkı Karakteri

Bu kedi cinsi çok enerjik ve sevecendir. Aile içinde güçlü duygusal ilişkiler kurar ve mümkün olduğunca uzun süre ilgi ister. Meraklı olduğu için her an evden kaçabilir ve yeni yerler keşfetmeye çıkabilir. Bu yüzden kedi künyesi tam da bu kediler için idealdir. Cornish Rex kedisi özellikle zekidir ve öğrenmeye isteklidir. Olumlu pekiştirme, kedinizi eğitmenin her zaman en iyi yoludur.

Cornish Rex Kedi Irkı Beslenme İhtiyacı

Cornish Rex kedi ırkı beslenmesine dikkat edilmelidir. Kediler için ürünlerde uzmanlaşmış markalar, kedinizin yaşamının her aşaması için tasarlanmış mamalar geliştirir. Yavruyken, sağlıklı ve güçlü büyümesine, eklemlerini olası patolojilerden korumasına ve evin bir tarafından diğerine atlaması için ihtiyaç duyduğu enerjiyi vermesine yardımcı olan vitaminlere ve besinlere ihtiyacı vardır.

Yetişkin aşamasında, Cornish Rex, dengeli bir hayvansal protein ve sağlıklı yağ yüzdesi ile formüle edilmiş doğal bir beslenme düzeni gerektirir. Bu cins için tavsiye edilen en iyi mama seçeneği tahılsız ya da düşük tahıllı mamalardır. Ayrıca bu kedilere yeteri kadar su almaları adına düzenli olarak yaş kedi maması da verilmelidir.

Kedilerin ileri yaşlarında kilo alma eğilimlerine dikkat etmeyi unutmamalısınız. Bu kedi cinsinin aşırı kilolu olmaya büyük bir yatkınlığı olmamasına rağmen, boyutlarındaki ani bir değişiklikten eklemleri etkilenir. Bu sebeple kalorisi aşırı yüksek olmayan mamalarla beslenmeleri önem arz eder.

Cornish Rex Kedisinin Yatkın Olduğu Hastalıklar

Cornish Rex, genel olarak doğuştan sağlık sorunları göstermeyen bir kedidir. Ancak karakteristik kıvırcık tüyleri belirli bir özel bakım gerektirir. Yoğun bir tüy tabakası olmadığı için ciltleri güneş ışığından korunmaz. Bununla beraber diz kapağı sorunları yaşayabilirler. Diz kapağı sorunu yaşayan kedilerde ağrı ve yürüme güçlüğü ortaya çıkabilir.

Meydana gelebilecek başka bir patoloji hipertrofik kardiyomiyopatidir. Kedilerde en sık görülen kalp hastalığıdır. Bu genişlemiş bir kalbe neden olur. Ek olarak, özellikle sık olmasa da Cornish Rex’inizin kilo alımını da kontrol etmelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir