Çocuklarla iyi anlaşan köpek ırkları merak ediliyor. Küçük çocuklu aileler için ideal olan bazı cinsler var. Peki, çocuklar için uygun olan köpek ırkları hangileri?

Genelde çocuklu ailelere aşırı küçük köpekler önerilmez. Çünkü bazı küçük köpekler çocukların yanında gergin olabilirler. Buna ek olarak bazı ırkların çocuklarla iyi geçindiği bilinmektedir.

çocuklarla iyi anlaşan köpek ırkları

Uzmanlara göre beş yaşın altındaki çocuklar için eve köpek getirilmesi pek doğru değildir. Bundan dolayı çocuğun beş yaşını geçmesi beklenmelidir. Beş yaşından sonra çocuklar, köpeklerle ilgili kuralları daha iyi anlayabilirler ve daha nazik olabilirler. Yine de köpeklerle çocuklar arasındaki aktivitelerde onlara göz kulak olmanız önemlidir. Çocuklarla iyi anlaşan köpek ırkları hangileri oluyor inceleyelim.

1. Beagle Köpek Irkı

Çocuklarla iyi anlaşan köpek ırkları arasında ilk sırada Beagle ırkı var. Bu cins tavşan avlamak için yetiştirilmiş olsa da günümüzde popüler bir evcil hayvandır ve çocuklarla iyi vakit geçirir. Son derece arkadaş canlısıdır. Aile yaşamının bir parçası olmaktan mutluluk duyar. Yüksek gürültü ve kaos ile başa çıkabilir. Küçük boyutlu olmasına rağmen son derece sağlam ve atletiktir.

Her yaştan çocukla oyunlar oynayabilir. Bu köpekler biraz fazla havlayabilir. Ancak bu davranış genelde yalnız bırakıldığında ve ilgi görmediğinde olur. Yeterince egzersiz ve zihinsel uyarım gerçekleşmediğinde de havlayabilir, kaçmaya çalışabilir. Dışarıdayken her daim köpek tasması ile gezdirilmesi önerilir.

2. Bichon Frise Köpek Irkı

Eğlenceli, sevgi dolu ve oyuncu bir köpektir. Fransa’ya özgü olan bu cins, günümüzde tüm dünyada oldukça popülerdir. Zekâsı, canlılığı, sevimliliği ile bir adım öne çıkar. Bu cins köpekler çocuklarla oyun oynamayı sever. Küçük olmalarına rağmen oldukça sağlam bir vücuda sahiptir.

Çocuklara onları sakin ve nazik bir şekilde ele almaları öğretildiği zaman herhangi bir sorun olmayacaktır. Kabarık tüyleri hipoalerjeniktir, profesyonel bakım gerektirir.

3. Boston Terrier Köpek Irkı

Çocuklarla iyi anlaşan köpek ırkları listesinde Boston Terrier de var. Hareketli ve dost canlısı olan cins, çocuklar dahil olmak üzere bütün insanları sever. Aynı zamanda diğer köpeklerle de iyi anlaşır. 1800’lerde Boston’da ortaya çıkan cins, bütün dünyada tanınan ve tercih edilen bir köpektir.

Çoğu zaman insanlarla vakit geçirmeye istekli olan köpek ırkıdır. Kompakt bir boyuttadır. Bu yüzden apartman dairesinde de rahatlıkla yaşayabilir. Günlük yürüyüşlere ve egzersize gereksinim duyar. Sevecen, canlı ve her daim oyun oynamaya isteklidir. Çocuklar için eğlenceli bir arkadaş olabilir.

4. Cairn Terrier Köpek Irkı

Bu ırk, ortalama 200 yıl önce İskoçya’da ortaya çıktı. Sıçan, tilki ve bazı haşereleri avlamak için yetiştirildi. Günümüzde ise popüler bir evcil köpektir.

Bilindiği gibi teriyerlerin tümünün çocuklarla arası iyi değildir. Ancak bu Cairn Terrier için geçerli değildir. Çocuklarla iyi anlaşan köpek ırkları arasındadır. Bu köpek ırkı çocukları sever ve hatta özellikle çocukların yanına yaklaşır. Küçük boyutlu olmasına karşın oldukça sağlam ve dayanıklıdır.

Diğer tüm köpeklerde olduğu gibi bu köpek için de çocuklara onlara karşı nazik olmaları muhakkak öğretilmelidir. Bu ırk çoğunlukla çocukların kazara hareketlerini affeder. Cairn Terrier köpeklerin yüksek bir av sürüşü vardır.

5. Cavalier King Charles Spaniel Köpek Irkı

Bu cins köpekler çocuklar dahil tüm insanlarla vakit geçirmeyi sever. Aileler için iyi bir seçimdir. Sevecen ve tatlı bir köpek arıyorsanız ve köpeğinizin çocuğunuza iyi bir şekilde arkadaşlık etmesini istiyorsanız; Cavalier King Charles Spaniel cinsi doğru bir tercih olacaktır.

Ayrıca bu köpek ırkı kaba hareketlerden pek hoşlanmaz. Bundan dolayı çocuklara onlara karşı nasıl davranacakları iyice öğretilmelidir. Küçük alanlarda bile yaşayabilen bir köpektir. Onunla seyahat etmek kolaydır. Neşeli ve aktiftir, günlük rutin egzersize ihtiyaç duyar.

6. Cocker Spaniel Köpek Irkı

Çocuklarla iyi anlaşan köpek ırkları arasında yer alan Cocker Spaniel, ailesiyle vakit geçirmekten hoşlanan ve kolay mutlu olan bir köpektir. Diğer birçok ırk gibi çocuklarla, insanlarla ve diğer evcil hayvanlarla uyumludur. Hatta kedilerle bile iyi zaman geçirebilir ve son derece barışçıl bir köpektir.

Sosyalleşmiş Cocker Spaniel, çocukların onlara saygılı ve nazik olmaları koşulu ile çocuklar için iyi bir dosttur. Oyun oynamayı seven bir köpektir. Hemen hemen her türlü köpek oyununu oynayabilir ve bundan büyük zevk duyar.

Bu cins köpekler çocukları deviremeyecek kadar küçük boyutludur. Fakat oldukça sağlam ve dayanıklı bir vücut yapısı vardır. Aynı zamanda bu köpeklerin bol enerjili olduğunu da söyleyebiliriz. Orta dereceli egzersize gereksinim duyar. Tüylerinin düzenli olarak fırçalanması ve köpek bakım ürünleri ile bakımlarının yapılması önemlidir.

7. French Bulldog Köpek Irkı

Uyumlu ve eğlenceli bir cinstir. Bu köpekler eşsiz görünümlerine ek olarak meraklı ve sevecen karakteriyle de öne çıkarlar. Hem yetişkinlerle hem de çocuklarla keyifli vakitler geçirebilirler.

Kompakt vücuda sahip olan bu ırk oldukça sağlamdır. Köpeklerle saygılı bir şekilde etkileşime geçmesini bilen çocuklar için iyi bir arkadaştır. Orta derecede günlük egzersize gereksinim duyar. Tüyleri pürüzsüzdür ve çok az bakım gerektirir. Haftada bir defa tüylerinin fırçalanması yeterli olacaktır.

8. Havanese Köpek Irkı

İsminden anlaşılacağı üzere bu ırk Havana’ya özgüdür. 1900’lerin ortalarına kadar pek tanınmıyordu ve zengin ada sakinlerinin en popüler köpeği idi. Fakat günümüzde dünyaca tanınan bir ırktır.

Bu köpekler oldukça çekici, eğlenceli ve samimidir. Çocuklarla eğlenceli zamanlar geçirebilirler. İpeksi ve hipoalerjenik tüyleri rutin bakıma gereksinim duyar.

İlgili gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir