Cane Corso köpek ırkı, popüler köpek ırkları arasında yer alır. Köpek sahiplenmek isteyenlerin ilgisini çeken ırk, sadıklığı ve sakin olmasıyla biliniyor. İşte Cane Corso köpeklerin özellikleri…

Cane Corso Köpek Irkı Tarihçesi

cane corso köpek ırkı

Cane Corso köpek ırkının kökeni, Roma İmparatorluğu orduları tarafından bekçi köpeği olarak kullanılan Canis Pugnax’a kadar uzanır. Görevi, hayvanları yemek için avlarken askerleri korumaktı. Aynı şekilde Canis Pugnax da aslanlar ve gladyatörlerle dövüşmek için gösterilerde kullanıldı. Bulunan çeşitli yazılara göre, Cane Corso’nun en az altı asırlık olduğuna dair kanıtlar var.

Bu cins, esas olarak tarlada bekçi köpeği olarak, çiftlik hayvanlarını ve toprağı savunmak için kullanılmıştır. Cane Corso’nun Ente Nazionale Cinofilia Italiana tarafından onaylandığı yıl 1981’dir.

Cane Corso Köpek Irkı Fiziksel Özellikleri

Bu köpek cinsinin sunabileceği birçok renk vardır. Bunlar arasında siyah, benekli, kurşun grisi, açık gri, kahverengi ve kahve tonları yer alıyor. Tüy yapısı ise kısadır. Bundan dolayı çok tüy dökmez. Ağırlığı ortalama 50 kilogramdır. 70 cm’ye kadar büyüyebilir.

Cane Corso, yoğun bakım gerektiren bir köpek değildir, ancak yeterli bir rutin gerektirir. Sağlıklı bir beslenme düzeni birlikte fiziksel aktivite, yaşamı boyunca sağlığını korumanın anahtarı olacaktır. Tüyler söz konusu olduğunda, parazitlerin ortaya çıkması gibi farklı istenmeyen etkilere neden olabilecek ölü tüylerin birikmesini önlemek amacıyla hayvanın tüylerinin haftada bir kez fırçalanması önerilir.

Bu köpeklerin cildine zarar vermemek için çok sert olmayan kısa kıllara sahip bir köpek fırçası kullanılması tavsiye edilir. Temizlik ile ilgili olarak, köpeğin yaşadığı yerin özelliklerine ve günlük rutinine bağlı olarak bir veya üç ayda bir yıkanması gerekecektir.

Atletik yapısı nedeniyle, bu köpek cinsinin çok fazla aktiviteye ihtiyacı vardır. Bundan dolayı zamanı az olan veya çok hareketsiz aileler için tavsiye edilen bir köpek değildir. Hayvanın günde iki veya üç kez fiziksel aktivite yaptığı yürüyüşler şarttır.

Cane Corso Köpek Irkı Karakter Özellikleri

cane corso köpek ırkı

Cane Corso, daha önce de bahsedildiği gibi, başlangıcından beri bekçi köpeği olarak kullanılan bir cinstir. Bu nedenle, hayvanın toprağı ve sahiplerini korumasına izin veren koruyucu karakteri teşvik edilmiştir. Bu şekilde Cane Corso, sahiplerine büyük bir bağlılık duyan koruyucu ve bölgeci bir köpek olarak karakterize edilir.

Çocuklu aileler için mükemmel bir köpektir. Sabrı ve ilgisiyle dikkatleri üzerine çeken, küçüklerle koruyucu işlevini mükemmel bir şekilde yerine getirdiği için en çok tercih edilen aile köpeklerinden biridir. Bununla birlikte, aile üyeleriyle çok yakın olmasına rağmen, tanımadığı insanlara karşı mesafeli ve çekingen olmasıyla bilinir.

Her ne kadar bu köpek uysal, cana yakın, sadık olmasına rağmen her aileye tavsiye edilen bir cins değildir. Günlük fiziksel aktivite gerektirdiğinden dikkat, sabır ve zamana ihtiyaç duyan bir köpektir. Ayrıca, onu doğru bir şekilde eğitebilmek için daha önce deneyim sahibi olmanız gerekir. Özellikle köpek tasması eşliğinde rutin yürüyüşlere ve sosyalleşmeye özen göstermelisiniz.

Cane Corso Köpek Irkının Yatkın Olduğu Hastalıklar

Büyük bir cins olduğundan, kalça ve dirsek displazisinden muzdarip olması çok yaygındır. Özellikle yavruyken sıklıkla solunum problemleri ve uyuz salgınları yaşarlar. Bu nedenle veteriner ziyaretlerini ihmal etmemek önemlidir.

Cane Corso Köpek Irkı Beslenme İhtiyacı

Bu tür köpekleri beslemenin en iyi yolu, aşamalı bir beslenme düzenidir. Bu şekilde, yiyecekleri, büyümenin her döneminde farklı olan beslenme gereksinimlerine uyarlanır.

Yavru aşamasında, Cane Corso ilk sekiz hafta sadece anne sütü ile beslenmelidir. Hayvanın fiziksel ve duygusal sağlığı üzerinde bir dizi zararlı etkiye yol açacağından, bu süreden önce sütten kesilmesi tavsiye edilmez.

Sütten kesme tamamlandıktan sonra, sindirim problemlerinden kaçınmak için kademeli olarak katı gıdaya geçiş yapılmalıdır. Bu sebeple yaş köpek maması ile başlamanız önerilir. Yetişkin Cane Corso köpekleri söz konusu olduğunda, besinler açısından zengin ham doğal mamalar tercih edilmelidir.

Hayvanda aşırı kilo alımını önlemek için söz konusu ise mamanın yağ oranı düşük olmalıdır. Buna karşılık, yüksek fiziksel aktiviteye sahip bir köpek olduğu için protein açısından mamanın yoğun olması gerekir.

Günlük yiyecek oranı, fiziksel aktiviteye ve özelliklerine bağlı olacak şekilde iki veya üç doza bölünmelidir. Bu köpeği ödüllendirmek istemeniz durumunda, meyve veya sebze gibi sağlıklı yiyeceklere yönelmek daha iyidir. Aynı şekilde sağlıklı köpek ödül mamaları da tercih edilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir