Brie Shepherd köpek ırkı, popüler evcil köpek cinslerinden biridir. Köpek sahiplenmek isteyenlerin ilgisini çeken Brie Shepherd cinsi, sevimli halleri ve kendine özel görünümü ile fark yaratıyor. Peki, Brie Shepherd köpek ırkının özellikleri nelerdir?

Brie Shepherd Köpek Irkı Tarihçesi

En eski Fransız köpeklerinden biri olarak kabul edilen Brie Shepherd köpeğinin kökeni, Barbet köpekleri ile Beaucerot gibi diğer çoban köpekleri arasındaki melezlemelere dayanmaktadır. Bu köpek yıllar içinde Fransa’nın her yerine yayıldı ve adı Brie olsa da tamamen o bölgeden gelmediği anlaşılıyor. Sürüleri yönlendirmek ve korumak için kullanılıyorlardı ve 1809’da, cinsi zaten tanımlayan terim olan Brie çoban köpeği türetildi.

Brie Shepherd Köpek Irkı Fiziksel Özellikleri

Brie Shepherd Köpek Irkı Özellikleri Nelerdir?

Brie Shepherd köpek ırkı, büyük, uzun tüylü bir Fransız Çoban Köpeği cinsidir. Cins içinde farklı çoban türleri bulunmamakla birlikte, aynı olan ancak kısa tüylü olan Bruce Shepherd, diğer çoban köpeklerinden daha küçük olan uzun tüylü Pyrenean Shepherd gibi diğer çoban köpekleri cinslerinden de söz edebiliriz.

Bu cins köpeklerin tüyleri siyah, açık kahverengi ve çikolata rengindedir. Uzun tüyler, bu ırkın karakteristik özelliğidir. Yumuşak, esnek ve uzun tüyleri, köpek tarağı ile düzenli bakım gerektirir. Tüy astarı onu kirden, sudan ve hava değişikliklerinden korur. Erkekler 62-68 cm, dişiler ise 56-64 cm boyutlarındadır. Genelde 30-40 kg ağırlığa sahiptirler.

Brie Shepherd Köpek Irkı Karakteri

Bölgesel ve koruyucu bir yetişkin köpek olan Brie Shepherd, agresif bir köpeğe dönüşmesini önlemek için genç yaştan itibaren diğer köpeklerle sosyalleştirilmelidir. Bu sosyallik doğumdan itibaren annesinin yanında başlar. Bu nedenle köpeğin sütten kesildikten sonra bile mümkün olduğu kadar uzun süre annesi ve kardeşleriyle birlikte zaman geçirmesi sağlanmalıdır.

Brie Shepherd köpek ırkı doğuştan bir koruma içgüdüsüne sahiptir. Aynı zamanda açık hava etkinliklerinden ve aile oyunlarından gerçekten keyif alan çok oyuncu bir köpektir. Yine de biraz bağımsız olduğunu söyleyebiliriz. Genellikle saldırgan veya utangaç değildirler ve çocuklara ve yaşlılara karşı çok şefkatlidirler. Boyutları nedeniyle küçük çocuklarla yalnız bırakılmaları önerilmez. Bir bekçi köpeği olarak yabancılardan çok şüphelenir, bu yüzden genç yaştan itibaren eğitime ihtiyacı vardır.

Dışarı çıkarılacak ise köpek tasması kullanılması tavsiye edilir.

Brie Shepherd Köpek Irkının Yatkın Olduğu Hastalıklar

Brie Shepherd, ırkına özgü herhangi bir hastalığa sahip olmadan hayatı boyunca çok sağlıklıdır. Bununla beraber, bazı köpekler kalça displazisi, gastrik dilatasyon-torsiyon sendromu ya da gece körlüğü gibi aynı büyüklükteki köpeklere özgü hastalıklardan muzdarip olabilir.

Brie Shepherd Köpek Irkının Beslenme İhtiyacı

Bu köpeklerin beslenmesi yaşına ve fizyolojik özelliklerine göre uyarlanmalıdır, ancak prensip olarak, cinsine ve büyüklüğüne yönelik bir köpek maması tüketmelidir. Tüm yavru köpekler gibi ilk yiyecekleri anne sütü olmalıdır. Sütten kesme başladığında, yavru köpek maması tüketmelidir. Yetişkinlik aşamasında ise kendine özel köpek mamalarıyla beslenmelidir.

Bir yıllık yaşamdan sonra yetişkin bir köpek olarak kabul edilmeye başlanabilir. Verilmesi gereken mama, boyutlarına veya cinslerine göre köpekler için tasarlanmış olmalıdır. Çok aktif bir köpek olduğu göz önüne alındığında, kilo almasını önlemek için aşırı kalorili mamalar tüketmesi önlenmelidir.

Alerji, cilt hastalıkları, intolerans veya benzeri herhangi bir patolojisi ya da hastalığı varsa, bu sorunları tedavi etmek için her zaman bir veteriner veya uzman tavsiyesi ile mamalarla beslenmelidir. Ek olarak kısırlaştırılırsa, kısırlaştırılmış köpekler için bir köpek maması onun için mükemmel bir seçimdir.

Aktif köpekler ileri yaşlarına geldiklerinde fiziksel egzersizlerini azaltma eğilimindedirler. Bu nedenle bu fiziksel aktivite eksikliğinden dolayı kilo almalarını önleyecek şekilde beslenmeleri tasarlanmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir