Bernese Dağ Köpeği, en popüler köpek ırklarından biridir. Aristokrat bir duruşa sahip bir köpek olarak karakterize edilir. Bu köpekler hakkında bilinmesi gerekenleri inceleyelim.

Bernese Dağ Köpeği Tarihçesi

Bernese Dağ Köpeği Özellikleri ve Bakımı

Bernese Dağ Köpeğinin kökenleri, İsviçre’nin Romalılar tarafından işgal edildiği zamana, yani iki bin yıl öncesine dayanmaktadır. O zamanlar bu ülke Helvetia olarak biliniyordu ve çiftlik hayvanları için çoban ve bekçi köpeği olarak çalışan çok sayıda köpek vardı.

Romalı köpeklerle bölgedeki çoban köpeklerinin melezlenmesi sonucunda Bernese Dağ Köpeği ortaya çıkmıştır. Böylece Alpler’in sert iklimine dayanabilen bir köpek cinsi elde edilmiştir. O zamanlar Bernese Dağ Köpeği, süt ürünleri veya tekstil ürünlerini bir belediyeden diğerine taşıyan arabaları çekmek için de kullanılıyordu. Çünkü bu köpekler çok güçlü ve enerjik bir yapıya sahiplerdi.

Bernese Dağ Köpeği Özellikleri

Bernese Dağ Köpeğinin tüyleri çok yumuşaktır ve kalın bir astara sahip olmasıyla öne çıkar. Tüy renkleri genelde siyah, kahverengi ve beyaz gibi tonlardadır. Sağlam ve güçlü bir köpek olduğu da söylenebilir. Erkeklerin boyu 64 ile 70 santimetre arasında, dişilerin boyu ise 58 ile 66 santimetre arasında olabiliyor. Hem dişi hem de erkekler ortalama olarak 40 ila 44 kilo ağırlığındadır.

Bernese Dağ Köpeği Karakteri

Bernese Dağ Köpeği Özellikleri ve Bakımı

Bernese Köpeklerinin karakterlerinden de anlaşılacağı gibi çok sevimliler. Herhangi bir aile faaliyeti gerçekleştirirken bu evcil hayvanlar da oldukça uyumlular. Sabırlı, sevecen ve özellikle evdeki küçüklerle iyi anlaştıkları söylenebilecek harika hayat arkadaşları olduğuna şüphe yok.

İyi hissetmek için sürekli sevgi görmeleri ve insanların yanında olmaları gerekir. Evinize bir ziyaretçi gelmesi durumunda, hayvanın koruma sembolü olarak havlaması muhtemeldir. Ancak tehlike olmadığını anlayınca tekrar sakinleşir. Biraz meraklı bir cinstir. Köpek künyesi takması önerilir.

Bernese Köpeğinin ailesine çok yakın ve aynı zamanda çok zeki olduğu düşünüldüğünde, hayvana itaat ettirmek ve farklı numaralar öğretmek çok kolaydır. Sadece sabırlı olmanız ve ona nasıl davranmasını istediğinizi göstermek için günde birkaç dakika ayırmanız gerekiyor. Zekidir ve öğrenmeye son derece isteklidir.

Bernese Dağ Köpeği Bakımı

Bernese Dağ Köpeğinin bakımı ile ilgili olarak, fiziksel özellikleri dikkate alındığında, günlük fırçalamaya ihtiyacı olduğunu bilmelisiniz. Böylece tüy karışıklıklarını ve tüy dökülmesini önlemiş olursunuz. Tüyleri normalde ipeksidir, ancak dikkat edilmezse kötü bir görüntü oluşturabilir. Bu yüzden de köpek tarağı ile rutin fırçalamayı unutmamalısınız.

Öte yandan kulak temizliği, boyutları dikkate alınarak en az ayda bir yapılmalıdır. Bu, özellikle hayvanın tarla veya bahçe gibi alanlar ile sürekli teması varsa yerine getirilmelidir.

Bernese Dağ Köpeği Beslenme İhtiyacı

Bernese Köpeğinin devasa boyutta olduğu göz önüne alındığında, iştahının biraz fazla olduğu unutulmamalı. Ancak, diğer köpeklerden farklı vitamin ve minerallere ihtiyaç duyduklarını da bilmelisiniz. Çünkü sürekli olarak kıkırdaklarının ve eklemlerinin düzgün beslenmeye gereksinimi olur.

Diğer yandan, şişkinliğe ve ayrıca sindirim sistemi ile ilgili diğer sorunlara eğilimli bir köpektir. Bu şekilde, hayvanın her istediğini yemesine izin vermemek, daha küçük porsiyonlar tercih etmek, bu tür bir durumun meydana gelme riskini en aza indirmeye yardımcı olacaktır. Köpeğin kaliteli köpek mamaları ile beslenmesi sağlanmalıdır. Ona sunulacak olan köpek maması protein, vitaminler ve mineraller yönünden tam ve dengeli olmalıdır.

Bernese Dağ Köpeğinin Sağlığı

Bernese Köpeği sahiplenmeden önce bu köpeklerin olası sağlık problemleri hakkında bilgili olmak gerekir. Bu köpeklerde bazı kanser türleri görülebilir. Bu yüzden de yaşam ömrü kısalabilir. Aynı zamanda Bernese Dağ Köpeğinin kalça displazisinden muzdarip olması da yaygındır. Hareket sorunlarına yol açabilen bir hastalıktır. Sağlıklı kalmasını teşvik etmek adına rutin veteriner kontrollerine önem verilmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir