Ashera kedi cinsi henüz çok yeni olan kedi ırklarından biridir. Ağırlıklı olarak 8-10 sene kadar yaşayabilen ırk, popüler evcil kediler arasında yer alır. Peki, Ashera kedi ırkının özellikleri nelerdir?

Ashera Kedi Cinsi Tarihçesi

Ashera Kedi Cinsi

Ashera kedisi, Lifestyle Pets laboratuvarının bir sonucudur. Amerika’ya özgüdür. Bu kedi ırkı 2006 senesinden bu yana Asya leopar kedisi ve Afrika kedisi ile eşleştirilerek ortaya çıkmaktadır. Dünyanın en pahalı kedisi şeklinde de bilinir. Cins, yeni ortaya çıkması nedeniyle hala gözlem aşamasındadır.

Ashera Kedi Cinsi Fiziksel Özellikleri

Koyu benekli krem, sarımsı benekli beyaz ve siyah görünümünde olabilirler. Tüyleri nispeten kısadır ve çok fazla dökülmez. Tüylerinin hipoalerjenik olduğu söylenir. Bundan dolayı tüy alerjisi olanlar için de iyi bir seçimdir. Ashera kedi cinsi ortalama 10-15 kilogram ağırlığındadır.

Ashera Kedi Cinsi Karakteri

Ashera kedisinin görünüşü ve büyüklüğü saygı uyandırsa da, gerçek şu ki, Uluslararası Kedi Federasyonu tarafından tanınmayan bu cins, karakterini sıradan evcil kedilerden miras alıyor. Çok uysal, sakin ve sevecen bir ırktır.

Sahipleriyle büyük ve güçlü bağlar kurması, okşamaya ve şımartmaya çok yatkın olmasıyla karakterize edilir. Ayrıca, evde tek başına birkaç gün kadar kalabilir. Tek yapmanız gereken yeterince kedi maması ve kedi oyuncağını ona sunmaktır.

Biraz utangaç ve şüphe duyan kedilerdir. Bu nedenle onların alanına ve hayvanın kendisinin işaretlediği zamanlara saygı duymak önemlidir. Yeterince sosyalleşirse, hem diğer evcil hayvanlarla hem de insanlarla çok iyi vakit geçirebilir. Kedi tasması eşliğinde rutin yürüyüşleri çok sever.

Ashera Kedi Cinsi Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Ashera kedisinin beslenmesi genel olarak sıradan bir evcil kedininkinden farklı değildir. İri boyutu nedeniyle kaliteli kedi maması tüketmeleri çok önemlidir. Aynı zamanda beslenmenin kalitesi, tüylerinin daha sağlıklı ve parlak kalmasına destek olacaktır. Her daim protein yönünden zengin olan kedi mamaları tüketmeliler. Böylece genel sağlıkları da teşvik edilecektir.

Ashera Kedi Cinsinin Yatkın Olduğu Hastalıklar

Son derece yeni bir ırk olduğu ve yapay bir kökene sahip olduğu için Ashera’nın maruz kalabileceği hastalıklar bilinmemektedir. Yapmanız gereken tek şey, diğer tüm hayvanlar için önerilenle aynıdır: kaliteli mamalarla kedinizi beslemek, fiziksel ve zihinsel olarak aktif kalmasını sağlamak ve düzenli veteriner ziyaretlerini aksatmamak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir