Amerikan Wirehair kedi ırkı, tüm dünyada tanınan ve evcil kedi olarak tercih edilen cinslerden biridir. Sevimli halleri ve kendine özel görüntüsü ile dikkat çeker. Peki, Amerikan Wirehair kedisinin özellikleri nelerdir?

Amerikan Wirehair Kedi Irkı Tarihçesi

Amerikan Wirehair Kedi Irkı

Amerikan Wirehair Kedisi, New York’un taşrasındaki çiftlik kedilerinde spontane bir genetik mutasyondan doğar. Bu özelliklere sahip bir kedinin ilk kaydı 1966 yılına dayanmaktadır. Şimdiye kadar bu mutasyon sadece Amerika’da kaydedilmiştir. İlk örnek, doğumsal sağlık komplikasyonlarından kaçınmak için ırkı Amerikan Shorthair ile karıştırarak sürdürmeye karar veren bir yetiştiricinin çalışmalarıydı.

Amerikan Wirehair Kedi Irkı Fiziksel Özellikleri

Cins standardı, bu kediler için izin verilen çok çeşitli renk ve desenleri içerir. Beyaz, mavi, siyah, kırmızı, grimsi, kahverengi veya kremden oluşan düz desenler barındırır. 14-18 sene kadar yaşayabilir. Orta boyutlarda bir kedidir. Ağırlığı ortalama 4-8 kilogramdır.

Tüyleri her daim dalgalı ve pürüzlüdür. Ancak tüylerinin yapısı bir kediden diğerine değişebilir. Astarı olmadığı için dökülme fazla olmaz ve yılın geri kalanında çok fazla tüy dökmezler. Kedi tarağı ile düzenli bakım yapılması önemlidir.

Amerikan Wirehair Kedi Irkı Mizacı

Amerikan Wirehair kedi ırkı karakteri açısından da merak ediliyor. Bağımsızlık ve şefkat arasındaki orta yolu bulan bir cinstir. B nedenle farklı durumlara nasıl uyum sağlayacağını bilecektir. Sahipleri sert olmadan mesafeli, yapışkan olmadan sevecen olduklarını söylerler. Buna ek olarak, ruh hali değişimlerimizi algılama ve ihtiyacımız olduğunda bize rahatlık sunmak için yanımıza sokulma yeteneğiyle öne çıktığını söylüyorlar.

Biraz meraklı bir kedidir. Bundan dolayı kedi künyesi bu kediler için elzemdir. Kaybolmasını önlemek amacıyla kedi isimliği ve künyeler mutlaka kullanılmalıdır. Dışarı çıkarılacaksa kedi tasması tercih edilmelidir.

Amerikan Wirehair Kedi Irkı Beslenme İhtiyacı

Büyüme sürecine göre her kedinin beslenme gereksinimleri farklıdır. Aynı şey Amerikan Wirehair kedi ırkı için de geçerlidir. Yavrular için yavru kedi maması sunulması önem arz eder. Kedi yetişkin olduğunda da yetişkin kedi mamalarıyla beslenmesi sağlanmalıdır. Bununla beraber, Amerikan Wirehair kedisine verilecek olan mama, protein, mineral ve vitaminler yönünden zengin, tam ve dengeli olmalıdır.

Amerikan Wirehair Kedi Irkının Yatkın Olduğu Hastalıklar

Bu kedi ırkının yatkın olduğu çok fazla rahatsızlık yoktur. American Shorthair ile melezlendiğinde hipertrofik kalp hastalığı gibi durumlar geliştirebilir. Kedilerde en sık görülen kardiyak patolojidir ve kalp kasının genişlemesinden oluşur. Bu yüzden düzenli olarak veterinere kontrol ettirilmesi önerilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir