Mavi gözlü kedi cinsleri, kedi sahiplenmek isteyenlerin ilgisini çekiyor. Yavru kedilerin çoğu mavi gözlü doğar. Kimi kediler bu şekilde kalabilirler. Yaygın olarak, kediler büyüdükçe göz renkleri değişmeye başlar. Çünkü melanin pigmenti üretilir. Mavi gözlü kediler yaygın değildir. Bu durum genetiğin bir sonucudur. Bu yazımızda mavi gözlü kedi ırklarını sıraladık.

Mavi Gözlü Kedi Cinsleri

Kedinin renk pigmentlerini sınırlayan genler, mavi göz ile sonuçlanabilir. Mavi gözlü kedi cinsleri şu şekilde listelenebilir:

1. Balinese Kedi Cinsi

Mavi Gözlü Kedi Cinsleri

Balinese kedisi, her daim masmavi gözleri olan bir kedidir. Bu çarpıcı güzellikteki kedi, uzun tüyleri ile safkan Siyam kedilerini andırır. Zaten Siyam kedilerinden gelen spontane bir genetik mutasyon sonucunda ortaya çıkmışlardır. Orta boy bir kedidir. Güzel bir yüze sahiptir. Aynı zamanda meraklı, sevgi dolu ve oyuncu bir kedidir. Harika bir aile hayvanı olabilir.

2. Birman Kedi Cinsi

Mavi gözlü kedi cinsleri arasında yer alan Birman kedileri, gözlerinin güzelliği dışında karakteriyle de ön plana çıkar. Oldukça uysal, sakin ve uyumlu bir kedidir. Bu sevecen kediler, uzun tüylere sahiptir ve kedi tarağı ile düzenli bakım gerektirirler. Tiz bir miyavlaması vardır ancak gürültücü bir kedi değildir.

3. Himalayan Kedi Cinsi

Siyam ve Fars kedilerinin çaprazlanması sonucunda elde edilen Himalayan kedileri, masmavi gözleri ve sevimli suratı ile dikkat çeker. Çoğu insanın beğenisini toplayan bu kediler, yumuşak ve parlak tüylere sahiptir. Canlı mavi tonlarında olan gözleri ile herkesin ilgisini çeker. Çok sevecen ve eğlenceli bir kedidir. Kedi oyuncakları ile oynamayı çok sever. Özellikle tüy bakımına ve beslenmesine çok dikkat edilmelidir. Böylece uzun seneler boyunca size arkadaşlık edebilir.

4. Ojos Azules Kedi Cinsi

Mavi Gözlü Kedi Cinsleri

Nadir kedi ırkları arasındadır. Aynı zamanda mavi gözlü kedi cinsleri listesinde öne çıkan kedilerden biridir. Bu kedilerin cins standardı hala gelişim aşamasındadır. Bununla beraber, gözlerinin masmavi olması en belirgin özelliklerinden biridir. Irkın kökeni Meksika’ya dayanır ve 1984 senesinde keşfedilmiştir. Bu kedi cinsi, derin mavi gözlere sahip yavrular üretme yeteneğine sahiptir.

5. Persian Kedi Cinsi

İpeksi ve yumuşak tüylerine ek olarak; Persian kedileri mavi gözleriyle de öne çıkan kedilerdir. Kendine özgü yüz yapısı, harika kişiliği ve renkli gözleri ile karakterize bir kedidir. Bu kedilerin beyaz tüylü olanları ağırlıklı olarak mavi gözlüdür. Diğer tüy renklerine sahip olan Persian kediler farklı göz renklerinde olabilirler.

Şefkat görmeyi çok seven, ilgiye düşkün ve sakin bir kedidir. Kedi yatağı üzerinde vakit geçirmekten ve kedi oyuncakları ile oynamaktan memnun olur. Tüyleri ise düzenli bakım gerektirir. Düzenli tüy bakım işlemleri sayesinde parlak ve sağlıklı bir tüy görünümüne sahip olacaktır.

6. Ragdoll Kedi Cinsi

Mavi Gözlü Kedi Cinsleri

Mavi gözlü kedi cinsleri arasında bulunan Ragdoll kedisi, bakışları, duruşu ve muazzam karakteri ile bilinir. Kedi tutkunlarının favorilerinden biridir. Bütün dünyada tanınır. Bakımı oldukça kolaydır. Rutin olarak tüy bakımı yapılmalıdır. Bu sevimli kediler, kedi tasması eşliğinde günlük yürüyüşlere çıkmayı çok severler.

7. Siyam Kedi Cinsi

Popüler kedi ırklarından biridir. Dünya çapında bilinen ve en çok tercih edilen kedi cinsleri arasındadır. Badem şeklindeki masmavi gözleri ile çarpıcı bir duruş sergiler. Zarif bir fiziğe sahiptir. Yine de kaslı ve dayanıklı bir kedidir. Protein yönünden zengin kedi mamaları tüketmesi önem arz eder.

Çok akıllı ve meraklı olduğu için aniden kaybolabilir. Bunu önlemek ve güvende kalmasını sağlamak amacıyla kedi künyesi kullanması önerilir. Biraz fazla miyavlayabilir ve asla göz ardı edilmekten hoşlanmaz. İlgiye düşkün olduğunu söyleyebiliriz.

8. Snowshoe Kedi Cinsi

Nadir kedilerden bir diğeri de Snowshoe kedisidir. Bu kediler de yumuşak tüyleri ve mavi gözleri ile fark yaratırlar. Siyam kedisi ve Amerikan Shorthair kedisinin melezlenmesi sonucunda elde edilmiştir. Zeki, bolca miyavlayan ve oyun düşkünü bir kedidir.

9. Ankara Kedi Cinsi

Ankara kedisi, ülkemizin en popüler kedi ırklarından biridir. Hem ülkemizde hem de global çapta tanınan bir ırktır. Gözleri genelde mavidir. Diğer yaygın göz renkleri arasında yeşil, kehribar ve altın tonları yer alır. Ağırlıklı olarak beyaz tüylere sahiptir. Rutin tüy bakımı aksatılmamalıdır. Böylece parlak ve yumuşak bir tüy görünümü elde edilecektir. Arkadaş canlısı ve uyumlu bir kedi olduğunu söyleyebiliriz. Kaliteli kedi maması tüketmesine önem verilmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir