Nadir köpek ırkları, bir köpek sahiplenmek isteyenlerin ilgisini çekiyor. Nadir köpek cinsleri, görünüş ve mizaç açısından geniş bir yelpazeye sahip. Hatta bazıları, çoğu köpekte ender olarak görülen çeşitli nitelikler ile öne çıkarlar. Bu benzersiz köpek ırklarını sıraladık.

Nadir Köpek Irkları

Nadir köpek ırkları şu şekilde listelenebilir:

1. American English Coonhound Köpek Irkı

Nadir Köpek Irkları

İngiliz tilki köpeklerinin soyundan gelen bu canlılar, özellikle de rakun avlamak için yetiştirilen köpeklerdir. Bunlar iyi birer avcıdır. Çok yüksek av güdüsüne sahip olmalarıyla tanınırlar. Avlanmak için tercih edilmedikleri zamanlarda yoğun egzersizlere ihtiyaç duyarlar. Ailelerine karşı son derece şefkatli canlılardır. Fakat diğer köpek ırkları gibi sadık olduklarını söyleyemeyiz. Kısa tüyleri rutin fırçalama ve ara sıra banyo etkinliği gerektirir.

2. Australian Kelpie Köpek Irkı

Nadir köpek ırkları arasında yer alır. İsminden de anlaşılacağı gibi Avustralya’ya özgü bir köpektir. Çalışkan bir çoban köpeği olması dışında zeki, memnun etmeye istekli ve bol enerjili bir köpektir. Günlük olarak yoğun egzersize ihtiyacı vardır. İyi bir bekçi köpeği olabilir ve ailesine karşı sadık ve korumacıdır. Kalın tüylere sahiptir ve köpek tarağı ile düzenli bakım şarttır.

3. Azawakh Köpek Irkı

Bu hızlı tazı köpekleri, Batı Afrika’ya özgüdür. Yarış ve avcılık için geliştirilmiştir. Geçmişi eskilere dayanır. Diğer köpekler gibi açık bir şekilde şefkat gösterdiği söylenemez. Fakat ailesine karşı sadık olduğunu bilinir. Bu köpek cinsinin çok fazla egzersiz ihtiyacı vardır. Köpek tasması eşliğinde yürüyüşler ve koşular uygun olacaktır. Ara sıra banyo ve fırçalama dışında yoğun tüy bakımı gerektirmez.

4. Bergamasco Çoban Köpeği Irkı

İtalya’ya özgü bir çoban köpeğidir. Nadir köpek ırkları listesinde öne çıkan cinslerdendir. Kalın tüylere sahiptir ve çok az bakım gerektirir. Tüyleri çarpıcı bir görüntü sunar. Bu köpeklerin bağımsız oldukları söylenir ve yabancılara karşı temkinli canlılardır. Ayrıca çok zekidirler ve köpek eğitim ürünleri eşliğinde iyi bir eğitime hızlıca yanıt verirler. Aşırı egzersize ihtiyaçları bulunmaz. Sadece günlük yürüyüşler yeterli olacaktır. Köpek oyuncakları ile zaman geçirmesini de çok sever.

5. Biewer Terrier Köpek Irkı

Nadir Köpek Irkları

Ailesine çok bağlı bir köpek cinsidir. Eğlenceli, son derece sevecen ve uyumludur. Yürüyüş yapmayı, çeşitli numaralar öğrenmeyi ve oyunlar oynamayı sever. Ailesi ile vakit geçirmekten memnun olur. Meraklı olduğu için köpek künyeleri tam da bu köpekler içindir. Uzun ve ipeksi tüylerinin sağlıklı ve parlak görünmesi için düzenli fırçalama önemlidir.

6. Canaan Köpek Irkı

Kökeni İsrail olan bu köpekler, çiftlik hayvanlarını gütmek için yetiştirilmiştir. Korumacı bir köpektir. Bununla beraber çok akıllı, zeki ve atletiktir. Köpek sporları ile meşgul olması, beden ve zihin sağlığı için önem arz eder. Bölgesel bir köpek olabilir ve yabancı insanlara karşı temkinli davranabilir. Disiplin sağlaması için eğitimine özen gösterilmelidir.

7. Cesky Terrier Köpek Irkı

Nadir köpek ırkları arasında öne çıkan Cesky Terrier, aslen Çek Cumhuriyeti’ne özgü olan bir cinstir. Oyuncu ve orta seviyede enerjik bir hayvandır. Hemen her aile için uygun bir seçim olduğunu söyleyebiliriz. Koruyucu ve zeki bir köpek olduğu için bekçi köpeği olarak da yoğunlukla tercih edilir. Aşırı savunmacı değildir. Genel olarak çocuklar ve diğer köpekler ile çok iyi anlaşır.

8. Estrela Dağ Köpeği Irkı

Nadir Köpek Irkları

Portekiz’den gelen Estrela Dağ Köpeği, ailesine çok bağlıdır ve sevecen hareketleri ile bir adım öne çıkmayı başarır. Ayrıca favorisi olan bir kişiyle daha derin bağlar kurabilir. Bu büyük boyutlu köpekler sakin tavırlara sahiptir. Sağlıklı ve mutlu olması adına düzenli egzersize ihtiyaçları olur. Çift katlı, kalın ve dalgalı tüyleri haftada birkaç kez bakım gerektirir.

9. Kai Ken Köpek Irkı

Nadir köpek ırkları listemiz Kai Ken köpekleri ile devam ediyor. Bu cins köpekler Japon av köpeği kategorisine dahildir. Ailesine karşı sevgi dolu ve sadık bir hayvandır. Yabancılardan şüphe duyar. Zeki ve eğlenceli bir cinstir. Ruh halinin her daim yüksek olması için düzenli egzersizler yapması önemlidir. Tüyleri kısadır ve yoğun olarak dökülmez.

10. Komondor Köpek Irkı

Farklı tüy görünümü ile karakterize olan Komondor köpekler, eskiden koyun bekçiliği yapmak için yetiştirilmiştir. Macaristan’dan gelen bu köpek cinsi, güçlü ve cesurdur. Bağımsız, savunmacı ve biraz da inatçı olabilir. Bundan dolayı eğitimine önem verilmesi gerekir. Tutarlı eğitim, Komondor köpeklerde çok önemlidir.

10 Maddede Nadir Köpek Irkları” ile ilgili yorum;

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir